Yargıç 2014 film konusu

Yargıç Filmi Tanıtımı (2014) – Konusu ve Oyuncuları

Yargıç filmi genel hatlarıyla Hank Palmer (Robert Downey Jr.) ve babası Joseph Palmer (Robert Duvall) arasındaki buzların, Hank’ın annesinin ölümüyle beraber zamanla erimesini ve uzun yıllar olmayan baba oğul ilişkisinin tekrar alevlenmesini konu alıyor. Filmin benim gözümden hoşuma giden tarafı klasik bir dramdan ziyade, baba-oğul arasındaki çatışmaların arasına dramın serpiştirilmiş olması. Konu olarak belki aynı tür filmlerden fazlası yok ancak seyirciye aktarılış tarzıyla bir farklılık yarattığı kesin.

Yargıç Filmi Oyuncuları Kimler?

Oyuncuların filmin içerisinde kendilerini bulduklarını söyleyebiliriz. Her oyuncu rolünü oldukça benimseyerek, karakterleri direkt olarak seyirci karşısına çıkarmışlar. Robert Downey Jr. Film sektöründe belli bir karakteri oturmuş aktörlerden biri olarak yine karşımıza kendini beğenmiş ve kibirli kimliğiyle çıkıyor. Bu sefer iyilerin yanında olmadığını belirtmem gerekir. Hukuk dünyasında kötü insanları ipten alan avukat olarak tanındığı bir filmle karşı karşıyayız. Robert Duvall, Baba serisinde oynadığı katı ve sadık avukat kimliğini bu kez yargıç kürsüsüne taşımış gözüküyor. Vera Farmiga, Yaşam Kodu ve Korku Seansı filmlerinin ardından iyi bir ivme yakaladı. Ancak Yargıç filmindeki Sam karakteriyle, rolü gereği de olsa Korku Seansı performansından uzakta olduğu bir gerçek. Jeremy Strong, Dale Palmer karakteriyle filmde benim gözüme en çok giren performansa sahipti. Daima İleri filminden sonra iyi bir oyunculuk karakteri sergilemiş. Vincent D’Onofrio tam bir büyük kardeş. Glen Palmer olarak babasına saygılı, kardeşlerine sevgiyle yaklaşan merhamet dolu abi rolünü başarılı bir şekilde seyirciye aktarmış ancak bazı noktalarda filmdeki rolünün dışında hareketleri vardı.

Yargıç Fragmanı Filmi Yansıtıyor Mu ?

Yargıç filmi izlenimimi aktarmadan önce, Robert Downey Jr. nedeniyle filmi kesin olarak izleyeceğimi zaten biliyordum. Ancak ne olur ne olmaz diyerek izlemeden önce, fragmanına da göz attım. Fragman genel hatlarıyla filmi yansıtıyor. En azından bildiğimiz filmlerin sırf izlenebilir olmasını sağlayan fragmanlardan değil. Önce fragmanı izleyip, sonrasında filmi izlediğinizde zaten bunu anlayabiliyorsunuz. Bu sebeple film fragmanını filmin genel hatlarını başarılı, abartısız aktardığı ve seyirciyi yanıltmadığı için oldukça başarılı ve uyumlu bulduğumu söylemeliyim.

Yargıç Filmini Türkçe Dublaj İzlesem Keyif Alır Mıyım ?

Yabancı filmlerin özellikle kendi dillerinde izlenmesi taraftarıyım. Film içindeki duyguların net olarak seyirciye aktarılması, dublaj yapılan bir filmde maalesef eksik kalıyor. Yargıç filmi içerisinde duygu yoğunluğu oldukça fazla ve film içindeki espriler özellikle Türkçe dublaj sürümünde yeterli seviyeye çıkmıyor. Bu nedenle Yargıç filmi altyazılı izlenmelidir.

 

Son olarak;

İyi bir oyuncu kadrosu ve seyirciye aktarımıyla Yargıç filmi 2014 yılının başarılı yapımları arasında benim için üst sıralarda, şu sıralar IMDB ve benzeri sitelerde ortalama değeri 7,7. Robert Duvall ve Robert Downey Jr. Başta olmak üzere film içerisinde rollerin paylaşımı, konunun seyirciye aktarılması, filmin içerisinde yer alan bütünlük nedeniyle ben bu film için kendi puanımı 8,6 olarak belirliyorum. İzlerken sıkılmayacağınız, uzun süre hafızalarınızda yer etmeyecek olsa da 2014 yapımı filmler arasında listenizde bulunması gereken bir film olarak izlemenizi tavsiye ediyorum.

Oyuncu Kadrosu

Robert Downey Jr. (Hank Palmer) - Yargıç Filmi
Hank Palmer
Robert Duvall (Joseph Palmer) - Yargıç Filmi
Robert Duvall
Joseph Palmer
Vera Farmiga (Samantha Powell)
Vera Farmiga
Samantha Powell
Leighton Meester (Carla)
Leighton Meester
Carla
Vincent D'Onofrio (Glen Palmer)
Vincent D’Onofrio
Glen Palmer

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir