The King: Eternal Monarch Konusu ve Oyuncuları

3 dk okuma süresi

İsim: The King: Eternal Monarch / Deo King: Youngwonui Gunjoo

Hangul: 더 킹: 영원의 군주

Yayın Tarihi: 2020

Yapım Yeri: Güney Kore

IMDb Puanı: 8.7

Dizisel.com Puanı: 7.5

Tür: Bilim Kurgu, Gizem, Romantik, Dram

Bölüm Sayısı: 16 Bölüm / Fragman

Yönetmen: Baek Sang-Hoon

Senarist: Kim Eun-Sook

 The King: Eternal Monarch Konusu

Dizi, iki farklı paralel evren arasında geçen olayları konu almaktadır. Bir taraf Kore Krallığı ile günümüze kadar gelmiştir. Diğer evrende ise belli bir zaman sonra krallıklar yıkılmış ve Cumhuriyete geçilerek o şekilde ilerlemiştir. Kral olan Lee Min Ho, farklı evrenler arasında geçiş yaparken birçok çözülmemiş sorunu da fark etmeye başlayacaktır.

Karakterler

Lee Min Ho: Kore imparatorluğunun kralıdır. 8 yaşında babası ihanete uğramış ve öldürülmüştür. O zamandan itibaren kral olarak yaşamaktadır. Maximus adında bir atı vardır ve bu atla beraber farklı bir evrene geçiş yapar.

Kim Go Eun: Kore Cumhuriyetinde başkomiser olarak çalışmaktadır. Siyah kuşak dövüşçüdür. Diğer tarafta ise gizemli bir suçlu olan Luna karakterini canlandırmaktadır.

Woo Do-hwan: İki farklı evrende farklı rollerde yer almaktadır. Krallık tarafında kralın en yakın arkadaşı ve koruması olarak görürken diğer tarafta memur olarak görev yapmaktadır.

Lee Jung-Jin: Krala ihanet etmiş ve efsane olan bir eşyayı çalmak için girişimde bulunmuştur. Fakat tam olarak başarı olamadan kaçmış ve farklı bir evrende yıllar boyu saklanmaktadır.

Jung Eun-Chae: Kore Krallığının başbakanıdır. Hırslı bir kadındır.

The King Eternal Monarch konusu

The King Eternal Monarch konusu ve oyuncuları

Editör Yorumu

2020 yılının belki de en çok beklenen dizilerinden biriydi. Uzun zamandır herhangi bir dizide yer almayan Kim Go Eun, askerden dönen Lee Min Ho bu dizide yer alınca beklentiler bir hayli yüksek oluyor. Hatta bunun içine Secret Garden, The Heirs, Descendants of the Sun ve Goblin gibi reyting rekorları kıran dizilerin yazarı Kim Eun-Sook eklenince kaliteli bir dizi olacağına şüphem yoktu. Fakat bu kadroya göre çok daha başarılı yapılabilirdi diye düşünüyorum. Dizi hızlı bir şekilde başlıyor fakat ortalarında konu yavaşlıyor. Bilim kurgu üzerine farklı bir yapım olduğunu kabul ediyorum. Doğaüstü olaylar Kore dizilerinde sıklıkla yer alsa da paralel evren konusu ilgi çekiciydi. Fakat hak ettiği şekilde işlenmediğini düşünüyorum. Bu da maalesef reyting oranlarına yansımış durumda. Ortalama olarak %8 civarında bir reyting oranı almışlar. Dizilerin rekorlar kırmasında birçok etken olsa da bana göre ana karakterler dışında ikinci çiftin ayrı bir hikâyesi olması diziyi daha kaliteli yapıyor. Özellikle Descendants of the Sun ve Goblin dizilerinde bunu görüyoruz. Bunun dışında müthiş şarkı seçimleri ile insanları diziye bağlıyorlar. Yine bu iki dizide bunu görmekteyiz. Fakat The King: Eternal Monarch dizisi bu konuda çok daha basit kalıyor. İyi oyunculardan oluşan bir ekip olsalar da daha kaliteli bir şekilde yapılabilir miydi diye düşünmüyor değilim. Dizinin son bölümlerini konu dışında bırakıyorum. Olması gerekeni maalesef sonlara saklamışlar.

Tüm bu yorumlarımdan diziyi kötü olarak düşünmeyin. Gayet kaliteli ve izlenebilir, farklı bir konuya sahip bir dizi olmuş. Sadece beklentiler daha yüksekti diye düşünüyorum. Onun dışında klişe Kore dizilerinden uzak, romantik-komedi dizilerden sıkılan izleyiciler tercih edebilirler. Ya da benim gibi Kim Go Eun ve Lee Min Ho seviyorsanız izleyebilirsiniz.

Netflix Ne zaman Gelecek?

The King: Eternal Monarch bir Netflix dizisi olmasına rağmen dizinin tam olarak Güney Kore’de bitmesi beklenmektedir. Bu yüzden Netflix ne zaman gelecek diye merak ediyorsanız 18 Haziran 2020 tarihini beklemeniz gerekiyor. Bu tarihten itibaren Netflix üzerinde diziyi izleyebilirsiniz.

Reyting Oranı

Dizi ekranlara ilk iki bölüm ile %10 ve %11 reyting alarak başarılı bir giriş yapmıştır. Fakat biraz önce de bahsettiğim nedenlerden dolayı, özellikle dizinin ortalarında yavaşlaması reyting oranlarını etkilemiştir. Ortalama olarak %8 civarında bir reyting alan dizinin son bölümlerde hızlandığını söylemem gerekiyor.

The King: Eternal Monarch Oyuncuları

Lee Min-ho (Lee Gon) - The King: Eternal Monarch
Lee Gon
Kim Go-eun (Jung Tae-eul) - The King: Eternal Monarch konusu
Jung Tae‑eul
Woo Do-hwan (Jo Eun-seob) - The King: Eternal Monarch oyuncuları
Woo Do‑hwan
Jo Eun‑seob
Jung Eun-chae (Goo Seo-ryung)
Jung Eun‑chae
Goo Seo‑ryung
Jung-jin Lee (Lee Rim)
Jung‑jin Lee
Lee Rim

 

 

Yapılan Yorumlar
  • pelin dedi ki:

    Aslında konusu çok güzeldi. Fakat iyi işlenemedi sanırım. Senarist kendini kanıtlamış bir isim fakat olayların gelişimi bir tık olmamış gibi.

Bir Yorum Yapın

x