Son Kalan

Son Kalan (Lone Survivor) Film İncelemesi

Tavsiye filmleri paylaştığımız yazılarımızda bugün sizlere Son Kalan (Lone Survivor) filmi hakkında bilgi vereceğim.

Filmin başrollerinde Mark Wahlberg, Taylor Kitsch ve Ben Foster gibi usta oyuncular yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Hancock ve Battleship filmlerinden tanıdığımız Peter Berg bulunuyor.

Filmimiz Kızıl Kanatlar isimli operasyona katılarak hayatını kaybeden askerleri anlatıyor. Kızıl Kanatlar operasyonu gerçek bir hikâye olup dolayısıyla film operasyonda hayatını kaybeden askerlere adanıyor.

Amerikan filmlerin görmeye alışkın olduğumuz Amerikan propagandası bu filmde de oldukça fazla vurgulanıyor. Gerek askerlerin eğitimi, gerek operasyon içerisindeki davranışları ile bu durum çok sık bir biçimde vurgulanıyor. Bu paragrafı Amerikan propagandası yapılan filmlerden hoşlanmayan arkadaşlar için yazdım. Kendi adıma konuşmam gerekirse, ben yapılan propagandaya pek dikkat etmem. Filmi sadece izlerim.

Son Kalan Film Konusu

Filmin içeriğinden biraz bahsetmem gerekirse, Amerikan filmlerinden alıştığımız bir grup askerin göreve gitmesini anlatıyor. Beş kişilik operasyon grubu Taliban ile mücadelelerini konu alıyor filmimiz. Filmin sonunda ise ekipten sadece bir kişi sağ kalıyor. “Ama olmadı ki şimdi sen filmi anlattın” diyen arkadaşlar varsa eğer onlara da şunu söylemek istiyorum. Klasik Amerikan filmi işte, başı belli sonu belli.

Editör Yorumu

Filmdeki çatışma sahneleri dikkatimi çekiyor. Son derece gerçekçi olan sahneler izleyicileri savaşın içerisine çekmesini biliyor. Öyle ki askerler bir uçurumdan atladıklarında, attıkları taklalar ve aldıkları hasarlar sonrasında içimiz cız ediyor. Son derece gerçekçi olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Ancak filmlerdeki mantık hatalarına pek takılan biri olmamama rağmen, bu filmde takıldığım mantık hatalarına yer vermek istiyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi gerçek gibi görünen çatışma sahneleri mevcut ama askerlerimiz bu çatışmalar sırasında çok fazla kurşuna hedef oluyorlar. Hatta ayağından birden fazla vurulan asker topallayarak bile olsa ayağa kalkıyor ve çatışmaya devam ediyor. Bunda ne var diyebilirsiniz ancak üzerinden fazla zaman geçmeden –izleyici geri zekalı konumuna koyarak- ayağından yaralı asker bu seferde koşmaya başlıyor. Aynı şekilde 2 tane yüksek uçurumdan atlayan, bu atlamalar sırasında sayısız taklalar atarak darbeler alan askerlerimiz tekrar çatışmalara devam edebiliyor.

Oyuncu Kadrosu

Mark Wahlberg (Marcus Luttrell) - Son Kalan
Mark Wahlberg
Marcus Luttrell
Emile Hirsch (Danny Dietz) - Son Kalan
Emile Hirsch
Danny Dietz
Taylor Kitsch (Michael Murphy)
Taylor Kitsch
Michael Murphy
Ben Foster (Matt Axelson)
Ben Foster
Matt Axelson
Eric Bana (Kıdemli Yüzbaşı Erik S. Kristensen)
Eric Bana
Kıdemli Yüzbaşı Erik S. Kristen…

 

Filmi hakkında daha fazla bir şey söylemek istemiyorum. Kısaca toparlamam gerekir ise film yapılan mantık hataları rağmen izlerken izleyiciye keyif veriyor diyebiliriz. Ben detayları sevmem konuya bakarım diyen birisi film sekiz puan verebilir ancak puan vermem gerekir ise benim puanım altı olurdu sanırım. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumlarınızı eksik etmeyin. İyi seyirler dilerim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir