rise of empires ottoman

Rise of Empires: Ottoman Konusu ve Oyuncuları

İsim: Rise of Empires: Ottoman

Yayınlanma Tarihi: 2020

IMDb Puanı: 8.2

Dizisel.com Puanı: 8.4

Tür: Belgesel, Tarihsel Kurgu

Sezon Sayısı: Mini Dizi

Bölüm Sayısı: 6 bölümden oluşmaktadır.

Sonuç: Kesinlikle izleyin!

Rise of Empires: Ottoman Konusu

Osmanlı Devletinin yükseliş dönemi padişahlarından olan II. Mehmet’in o zamanki Konstantinopolis (İstanbul) şehrini fethetmesini konu almaktadır.

7. padişah olan 2. Mehmet kendinden önce 23 kere kuşatılan fakat alınmayan Konstantinopolis şehrini ele geçirmek istemektedir. Bunda Peygamber efendimizin bu konudaki sözleri de etkili olmuştur. Baş Veziri Çandarlı Halil Paşa’nın istememesine rağmen kararından dönmeyen genç padişahın kuşatma sırasında yaşadıkları ve zekasıyla yaptıklarını belgesel ve tarihsel kurgu birleşimi altında izleyicilere aktarılmaktadır. Dizi, orijinal dil olarak İngilizce kullanmakla birlikte Türk oyuncular tarafından çekilmiştir. Celal Şengör ve Emrah Safa danışmanlığı kullanılarak senaryo olarak yine yabancıların gözünden bir yapım izliyoruz.

Karakterler

Fatih Sultan Mehmet: Çok genç yaşta tahta oturan padişaha Cem Yiğit Üzümoğlu hayat vermektedir. Genç yaşına rağmen birçok dil bilmekte ve Konstantinopolis şehrini almak için planlar yapmaktadır. Özellikle Şahi adı verilen büyük topları kuşatma sırasında kullanması büyük bir devrim olarak nitelendirilmektedir. Genç padişah, uzun süren kuşatmaya rağmen birçok yeni fikir üretir. Özellikle gemileri karadan yürütmesi kuşatma için büyük önem taşımaktadır.

Giovanni Giustiniani: Kuşatma sırasında yaptığı büyük savunma ile dikkat çekmektedir. Karakter, Birkan Sokullu tarafından canlandırılmıştır. İyi bir savaşçı olan Giustiniani savunma sırasında 2.Mehmet’e büyük zararlar verir. Fakat son saldırı sırasında yaralanır ve kaçmak zorunda kalır. Bir süre sonrasında da hayatını kaybettiği belirtilmiştir. Ceneviz asıllı olan komutan paralı olarak askerlik yapmaktadır. İstanbul’un Fethi sırasında adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Çandarlı Halil Paşa: Konstantinopolis’in fethi sırasında baş vezir olarak görev yapmaktadır. II. Mehmet’i dik başlı ve inatçı biri olarak görmekte, başaracağına inanmamaktadır. Bu yüzden sürekli geri çekilme üzerine telkinlerde bulunur. Savaş sırasında düşmanla görüşme yaptığı söylenmektedir. Konstantinopolis alındıktan sonra padişah tarafından idam ettirilir.

Mara Hatun: 2.Murat’ın eşidir. Genç yaşta annesini kaybeden Mehmet’e karşı oldukça naziktir. Bu yüzden yanından ayrılmaz ve sarayda yaşamaya devam eder. Aynı zamanda Sırp despotunun kızı olduğu için Sultan Mehmet’e fazlasıyla yardım etmektedir. Karaktere Tuba Büyüküstün hayat vermektedir.

XI. Konstantinos: Doğu Roma İmparatorudur. Başkenti olan Konstantinopolis şehrinde yaşamaktadır. Savaş sırasında yardım beklemiş fakat bu yardımın gelmemesi üzerine surların arkasında şehri savunmak zorunda kalmıştır. Uzun süren kuşatmanın ardından öldüğü bilinmektedir.

rise of empires ottoman konusu
rise of empires ottoman konusu ve oyuncuları

Editör Yorumu

Birçok dizinin aksine farklı bir yöntemle çekilen diziyi oldukça başarılı bulduğumu belirtmeliyim. Dizi belgesel tarzda çekilmiş, bir anlatıcı var fakat aynı zamanda yaşananları dizisel bir tarzla izleyicilere aktarmışlar. Tarih olarak baktığım zaman pek çok eksiklikleri de olduğunu söyleyebilirim. Özellikle o dönemlerde oldukça etkin biri olan Fatih Sultan Mehmet’in hocası olarak da bilinen Akşemseddin’e yer vermemeleri kötü olmuş. Yine aynı şekilde Fatih Sultan Mehmet’in babasına yazdığı mektup işlenmemiştir.

Sultan Mehmet’in kendilerine saldırı zamanında babasına gönderdiği mektup;

Baba, eğer padişah siz iseniz geliniz ve ordunun başına geçiniz. Yok, eğer padişah ben isem, size emrediyorum! Gelip ordunun başına geçiniz.

Tüm bunlarında dışında bizim tarihimizde de İstanbul’un fethinin uzun sürdüğü belirtilir. Fakat neden uzun sürdü, neler oldu bunlara çok değinilmez. Tüm anlatılanları doğru bulmamakla birlikte başkalarının gözünden belgesel ve tarihsel kurgu anlamında başarılı bir yapım olduğunu düşünüyorum. Dizideki oyunculukları beğendim. Özellikle yan rollerden olan Ana karakterine hayat veren Damla Sönmez benim gözümde başarılıydı. Farklı bir çekim tarzı ve anlatımıyla bir mini dizi olan ve 6 bölümden oluşan Rise of Empires: Ottoman dizisini sizlere tavsiye ediyorum. Diziye Netflix üzerinden ulaşabilirsiniz. Herkese iyi seyirler dilerim.

Rise of Empires: Ottoman Oyuncuları

Selim Bayraktar - Rise of Empires: Ottoman
Selim Bayraktar
Çandarlı Halil Paşa
Tuba Büyüküstün - Rise of Empires: Ottoman konusu
Tuba Büyüküstün
Mara Hatun
Birkan Sokullu
Birkan Sokullu
Giovanni Giustiniani
Damla Sönmez
Damla Sönmez
Ana
Ushan Çakır
Ushan Çakır
Zağanos Paşa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir