Park Seo Joon

6 dk okuma süresi

Park Seo Joon ünlü bir Güney Koreli aktördür. Park Seo Joon aynı zamanda bir şarkıcı ve modeldir. The Chronicles of Evil, Itaewon Class, Why Secretary Kim, Fight for My Way, Hwarang: The Poet Warrior Youth ve She Was Pretty gibi başarılı yapımlarda yer alarak adını tüm dünyaya duyurmayı başarmıştır.

Park Seo Joon

Gerçek Adı:  Park Yong Gyu (박용구)

Doğum Tarihi:  16 Aralık 1988

Doğum Yeri: Seul, Güney Kore

Burç: Yay

Boyu: 185 cm

Kilosu: 69 kg

Eğitim: Kyungpook Ulusal Üniversitesi

Park Seo Joon Kimdir?

Park Seo Joon, 16 Aralık 1988’de Güney Kore’nin Seul şehrinde doğdu ve şu anda 32 yaşındadır. Ayrıca yay burcu olan aktörün doğum adı Park Yong-kyu’dur. Park Seo-joon’un adı Korece’de 박서준 olarak yazılmaktadır.

Park Seo Joon’un ebeveynleri, kardeşleri ve diğer aile üyeleri hakkında hiçbir bilgi yoktur. Ancak Seo-joon’un iki küçük erkek kardeşi olduğu bilgisi yer almaktadır. Eğitim hayatıyla ilgili olarak bilgi vermek gerekirse Seul Sanat Enstitüsü’nden mezun oldu. Ayrıca Kyungpook Ulusal Üniversitesini tamamlamıştır.

Kariyer ve Mesleki Yaşam

Park Seo Joon, önde gelen bir aktör, model ve şarkıcıdır. Oyuncu en çok Kill Me, Heal Me, She Was Pretty, Hwarang: The Poet Warrior Youth, Fight for My Way, What’s Wrong with Secretary Kim ve Itaewon Class gibi TV dizilerindeki rolleriyle popülerdir. Park Seo Joon ayrıca Chronicles of Evil, Midnight Runners ve The Divine Fury gibi yapımlarda yer alarak beyaz perde de adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Fight for My Way - park seo joon

Park Seo Joon, Haziran 2018’e kadar eğlence şirketi “Content Y” bünyesinde çalışmaktaydı. Sözleşmesinin sona ermesinin ardından başarılı aktör, Temmuz 2018’de “Awesome Ent” ile anlaşma imzaladı. Awesome Ent, Seo-joon’un uzun süreli yöneticisi tarafından kurulan bir şirkettir.

Oyuncu, ilk kez 2011 yılında sektöre adım attı. Bang Yong-guk’un I Remember adlı single’ının müzik videosunda yer aldı. Bunu takiben, Park Seo Joon 2012 yılında Dream High 2, 2013’te Pots of Gold, 2013’te One Warm Word ve 2014’te A Witch’s Love dizilerinde rol aldı.

Daha fazla bilgi

Park Seo Joon, Ekim 2013’ten Nisan 2015’e kadar Music Bank’ın sunucusuydu. Oyuncu ayrıca SISTAR üyeleriyle yakın arkadaştır. Seo-joon, Sistar’ın Dasom’uyla Shut Up Family’de çalıştı ve Ekim 2013 ile Nisan 2015 arasında Müzik Bankası’nda Sistar’dan Bora ile birlikte çalıştı. BTS üyesi V (Kim Tae Hyung) ile yakın arkadaş olduğu bilinmektedir.

Park Seo Joon sesinin oldukça güzel olduğu ve iyi bir şarkıcı olduğu bilinmektedir. Yeteneğini görmeniz açısından JB ile Dream High 2’nin OST’sini dinleyebilirsiniz. Adı New Dreaming’dir. Ayrıca A Witch’s Love için bir OST olan Come Into My Heart şarkısını söyledi. Daha sonra Letting You Go adlı Kill Me, Heal Me OST şarkısını söyledi. Ayrıca She Was Pretty’den OST şarkısı Long Way’i seslendirdi ve ayrıca Every Other’s Tears şarkısı Hwarang: The Beginning için seslendirildi.

Popülerliğe Yükseliş

Park Seo Joon’un onu şöhrete kavuşturan dizileri 2015 yılında geldi. Kill Me, Heal Me ve She Was Pretty dizilerinde yer aldı. Her iki projede de başrollerde aktris Hwang Jung-eum ile birlikte çalıştı. Aynı yıl, Seo-joon gerilim filmi The Chronicles of Evil’de de yer aldı.

2016 yılında Park Seo Joon, tarihi dizi Hwarang: The Poet Warrior Youth’da rol aldı. Bu proje için Seo-joon, Go Ara ve Park Hyung-sik ile birlikte çalıştı. Bu yapımda başrollerde yer alan diğer aktörler arasında Choi Min-ho, Do Ji-han, Jo Yoon-woo ve Kim Tae-hyung vardı.

Park Seo Joon Hwarang

Ek olarak, 2017 gençlik romantik dizisi Fight for My Way’de büyük bir başarı elde etti. Bu dizide ise oyuncu Kim Ji-won ile çalıştı. Aynı şekilde, TV dizisi Güney Kore’de büyük bir hit oldu ve yayınlandığı dönemde reytingleri hep zirvedeydi.

Aynı yıl Park Seo Joon, aksiyon komedi Midnight Runners’da ilk büyük film başrolünü oynadı. Bu projede aktör Kang Ha Neul ile birlikte çalıştı. Seo-joon, bu rolüyle Grand Bell Ödülleri ve Kore Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri gibi büyük film ödül törenlerinde de “En İyi Yeni Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı.

2018 Yılları

Benzer şekilde, tvN’nin 2018 romantik komedi dizisi What’s Wrong with Secretary Kim’de, popüler aktris Park Min Young ile birlikte rol aldı. Bu dizi de hit oldu ve Seo-joon olumlu tepkiler aldı. Kore basını bu dizideki performansı için Seo Joon’u “romantik komedinin ustası” olarak nitelendirdi.

2019’da aktör, The Divine Fury adlı filmde rol aldı ve aynı zamanda Asiana Uluslararası Kısa Film Festivali için özel jüri üyesi olarak görev yaptı. Seo-joon, aynı yıl Oscar ödüllü Parasite filminde konuk oyuncu olarak yer aldı.

2020 yılında Park Seo Joon, JTBC’nin webtoon uyarlama dizisi Itaewon Class’ta rol aldı. Bu dizideki rolü bir restoran sahibinin rolüydü.

park seo joon itaewon class

Askerlik Görevi

Park Seo Joon, zorunlu askerlik hizmetine gittiğinde sadece 19 yaşındaydı. Oyuncu, 2008 yılında ülkesine hizmet etmeye başladı. 2010 yılının ilerleyen günlerinde zorunlu askerlik hizmetinin tamamlanmasının ardından terhis oldu.

Vücut Ölçüleri ve Sosyal Medya

Park Seo Joon, yaklaşık 185 cm boyunda ve ağırlığı 69 kg’dır. Dahası, oyuncunun kan grubu AB’dir.

Sosyal medyadaki varlığından bahsetmek gerekirse; Park Seo Joon, 1 milyon aboneyi aşarak Youtube Golden oynatma düğmesini elde eden ilk Koreli aktör oldu. Oyuncu, Youtube altın düğmesini açarak 40 dakikalık uzun bir video yaptı ve 10 Haziran 2020’de kanalında paylaştı.

Park Seo Joon, 25 Temmuz 2019’da “Record PARK‘ın” Youtube kanalını oluşturdu ve şu ana kadar 39,4 milyonun üzerinde görüntülenme elde etti. Instagram’da @bn_sj2013 kullanıcı adını kullanmaktadır. Bu hesap, bu yazıyı hazırlarken 263 gönderi ve 17,5 milyondan fazla takipçiye sahiptir.

Park Seo Joon Dizileri

Itaewon Class (2020) (Park Sae Roy)

Itaewon Class - Park Sae Ro Yi

What’s Wrong With Secretary Kim (2018) (Lee Young Joon)

What’s Wrong With Secretary Kim - Lee Young Joon

Fight for My Way (2017) (Ko Dong Man)

Fight for My Way - Ko Dong Man

Hwarang: The Beginning (2016 – 2017) (Moo Myung / Sun Woo Rang)

Hwarang The Beginning - Moo Myung

She Was Pretty (2015) (Ji Sung Jun)

She Was Pretty - Ji Sung Jun

Kill Me, Heal Me (2015) (Oh Ri On)

Kill Me, Heal Me - Oh Ri On

Witch’s Romance (2014) (Yoon Dong Ha)

Witch’s Romance - Yoon Dong Ha

One Warm Word (2013 – 2014) (Song Min Soo)

One Warm Word - Song Min Soo

I Summon You, Gold! (2013) (Song Min Soo)

Family (2012 – 2013) (Cha Seo Joon)

Dream High 2 (2012) (Shi Woo)

Park Seo Joon Filmleri

 • Dream (2020) (Yoon Hong Dae)
 • The Divine Fury (2019) (Yong Hoo)
 • Parasite (2019) (konuk oyuncu)
 • Be with You (2018) (Jeong Ji Ho –öğrenci)
 • Midnight Runners (2017) (Park Ki Joon)
 • Real (2017)
 • The Beauty Inside (2015) (Woo Jin)
 • The Chronicles of Evil (2015) (Dedektif Cha Dong Jae)
 • Perfect Game (2011) (Chil Gu)

Aldığı Ödüller

 • 2018 yılı Kore Turizm Ödülleri: Kore Turizm Yıldızı Ödülü
 • 2018 yılı APAN Star Ödülleri: Top Mükemmellik Ödülü (What’s Wrong With Secretary Kim)
 • 2018 yılı 9. Yıllık Film Ödülleri: Yeni Erkek Oyuncu Ödülü (Midnight Runners)
 • 2017 yılı KBS Dizi Ödülleri: Hayran Ödülü (Fight for My Way)
 • 2017 yılı KBS Dizi Ödülleri (Kısa metrajlı dizi): Mükemmel Erkek Oyuncu Ödülü (Fight for My Way)
 • 2017 yılı KBS Dizi Ödülleri: Kim Ji Won İle En İyi Çift Ödülü (Fight for My Way)
 • 2017 yılı Asya Artist Ödülleri: Muhteşemlik Ödülü
 • 2017 Asya Artist Ödülleri: En İyi Yıldız Ödülü
 • 2017 yılı 54. Daejong Film Ödülleri: En İyi Yeni Erkek Oyuncu Ödülü (Midnight Runners)
 • 2015 yılı MBC Dizi Ödülleri: Mükemmel Erkek Oyuncu Ödülü, mini-dizi dalında (Kill Me, Heal Me, She Was Pretty)
 • 2015 yılı MBC Dizi Ödülleri: En İyi 10 Yıldız Ödülü (Kill Me, Heal Me, She Was Pretty)
 • 2015 yılı MBC Dizi Ödülleri: Ji Sung ile En İyi Çift Ödülü (Kill Me, Heal Me)
 • 2015 yılı 36. Mavi Dragon Ödülleri: Popülerlik Ödülü
 • 2014 yılı SBS Dizi Ödülleri: Yeni Yıldız Ödülü
 • 2013 yılı 6. Kore Dizi Ödülleri: En İyi Yeni Erkek Oyuncu Ödülü (I Summon You, Gold!)
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
Temmuz 2022 K-pop Geri Dönüşleri ve İlk Çıkışları
Notibell
K-Pop’ın En Ünlü 10 Kız Grubu Görseli — BLACKPINK Jisoo, TWICE Tzuyu ve Daha Fazlası!
Notibell
2022 K-pop Grup Konserleri, Hayran Buluşması Listesi: BTS, Red Velvet, ITZY, TREASURE