Manga ve Webtoon Uyarlaması Kore Dizileri

Manga ve Webtoon Uyarlaması Kore Dizileri

Kore dizilerinin bazen konularını aldığı yerler Manga ve Webtoon’lar olabiliyor. Şimdi manga ve webtoon uyarlaması kore dizileri nelerdir, bakalım.

Tomorrow Cantabile

Tomorrow Cantabile
Tomorrow Cantabile konusu

Tomoko Ninomiya’nın “Nodame Cantabile” adlı mangasından uyarlanan Kore dizisi Tomorrow Cantabile (bir diğer adıyla Naeil’s Cantabile) konusunu buradan alıyor. Nodame Cantabile adıyla daha önce bu manga’nın popüler bir Japon versiyonu da çevrilmişti. Mangada Cha Yoo Jin’in (Japon dizisine göre Shinichi Chiaki, Kore dizisine göre Joo Won) orkestra şefi olma hayali anlatılıyor. Yoo Jin, dizide dahi bir müzisyeni canlandırıyor.

Ama Yoo Jin’in bu kusursuz planını suya düşürmek isteyen birisi var! Onun adı Nae Il (nam-ı diğer Nodame). Kore dizisinde onun karakterini ise Shim Eun Kyung canlandırıyor. Mangası ve Japon dizisi ile büyük bir başarı yakalayan bu hikayenin, Kore dizisi versiyonuyla da başarıya ulaşması bekleniyor. Dizide başrollerin Joo Woon ve Shim Eun Kyung gibi güçlü isimlerle doldurulması da ayrıca izleyiciye umut saçıyor.

Misaeng

Misaeng
Misaeng konusu

Bir diğer Kore dizisi Misaeng ise, Yoon Tae Ho’nun webtoon’undan uyarlama şeklinde olacak. Bir ofiste iş hayatını ve başarılı olmanın zorluklarını anlatacak olan dizide; Im Shi Wan, Kang Sora, Lee Sung Min ve Kang Ha Neul başrollerde yer alıyor. Webtoon, iş hayatını ve orada çekilen zorlukları çok gerçekçi, bir o kadar da espritüel şekilde ele almasıyla biliniyor.

Boys Over Flowers

Boys Over Flowers
Boys Over Flowers konusu

Hana Yori Dongo isimli mangadan uyarlama olan Boys Over Flowers dizisi (Türkiye’de bir diğer bilinen adıyla Yaban Çiçeği) şüphesiz çoğu Türk Kore severi, Kore dizileriyle tanıştırdı. Japonya, Tayvan, Kore ve ABD gibi ülkelerde uyarlamaları yapılan manga, en popüler hikayelerden biriyle izleyiciyi yakalamayı başarıyor.

Lee Min Ho ve Gu Hye Sun’un başrollerini paylaştığı dizide Kim Hyun Joong ve Kim Bum da yer alıyor. Dizide Gu Jun Pyo ve F4 çetesinin, Geum Jan Di ile çatışması anlatılıyor. Tabii ki, çatışma şeklinde başlayan bu hikaye, bir aşk hikayesine, hatta savaşına dönüşüyor. Kore dizilerinin mihenk taşlarından birisi olan bu diziyi hala izlemediyseniz, Kore dizileriyle ile tanışmamışsınız demektir!

To The Beautiful You

To The Beautiful You
To The Beautiful You konusu

Hanazakari no Kimitachi e” ya da kısa adıyla Hana Kimi mangasından uyarlama olan bir popüler Kore dizisi daha. (bunun da aynı zamanda Japon versiyonu bulunuyor) Genç bir kız olan Goo Jae Hee’nin kendisini erkek olarak gösterip, tamamen erkek dolu olan bir okula girmesini anlatan bu dizi, genel olarak Japon uyarlamasının daha başarılı olmasıyla biliniyor.

Goong ( Düşlerimin Prensi )

Goong
Goong konusu

Bilinen diğer adıyla “Princess Hours” olan Goong, Park Soo Hee’nin hala Güney Kore’de monarşinin olduğu bir hayali mangasından uyarlama şeklinde karşımıza çıkıyor. Veliaht prens Lee Shin, Shin Chae Kyeong ile evlenmeye mecbur kalıyor. Chae Kyeong, her ne kadar elit bir tabakadan gelmese de naif ve sevecen yapısıyla Lee Shin’in kalbini fethetmeyi başarıyor. Bu dizi, aynı zamanda TRT ekranlarında da Düşlerimin Prensi adıyla yayınlanmıştı.

City Hunter

City Hunter
City Hunter konusu

Şu ana kadar yukarıda saydığımız dizilerin çoğunun bir manga ya da webtoon uyarlaması olduğu, ortalama bir Kore takipçisi tarafından bilinir ama City Hunter’ın da bir mangadan uyarlama olduğu pek bilinmez. Aynı adla Japon mangasından uyarlama olan dizide başrolde Lee Min Ho var. Lee Yoon Sung karakteriyle karşımıza çıkan Lee Min Ho, onu babasının haksız ölümünden sonra evlatlık alan babasının arkadaşı tarafından eğitiliyor ve büyüyünce babasının katillerinden hesap sormaya and içiyor. Dizi hakkında daha ayrıntılı bilgi için; City Hunter

City Hunter, hala çoğu Kore severin gözünde Kore’nin en iyi aksiyon dizisi olarak kabul ediliyor.

Bridal Mask

Bridal Mask
Bridal Mask konusu

2012 yılının hit dizilerinden biri olan Bridal Mask, Gaksital mangasından uyarlama. Dizi için de alternatif olarak Gaksital adı kullanılmıştı.

Joo Won’un canlandırdığı Lee Kang To karakteri, 1940’lı yıllarda Japonlar için çalışsa da kaleyi içten fethediyor ve Kore’nin bağımsızlığı için “Gaksital” oluyor. Dizi Netflix‘te yer almaktadır.

Kore dizilerinin genel olarak manga ve webtoon uyarlamalarında yukarıdaki tabloya bakarak iyi iş çıkardığı söylenebilir. Bundan sonra olacak uyarlamalar için de beklentiler bir hayli yüksek. Peki siz bu dizileri beğendiniz mi? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir