Lee Bo Young

7 dk okuma süresi

Lee Bo Young, Güney Kore’den sinema ve dizi oyuncusudur. Başlangıçta bir haber sunucusu olmayı istiyordu, 2002’de MBC’nin yıllık işe alım mülakatlarında 15 finalist arasına girmeyi başardı. Ancak işi alamadı ve modellik alanında bir kariyeri tercih etti. Kısa süre sonra, oyunculuğa açılan kapısı olan Asiana Airlines için özel reklam modeli oldu.

Lee Bo Young dizileri arasında 2003 yılında Escape from Unemployment dizisi ile çıkış yaptı. 2004’te ilk filmini aile draması ‘My Brother’ ile izleyicilerin karşısına çıktı. İlk yıllarda çalışmaları beğeni ya da izleyicilerin sevgisini kazanmada başarısız olurken, her şey başrolü oynadığı My Daughter Seo-young ile değişti. Dizi çok beğenildi ve Bo Young’un sektördeki konumunu değiştirdi. Sonraki yıllarda birçok hit dizi ve film ile ivmesini sürdürdü, birçok ödül kazandı. Toplumun çalışkan bir üyesi olarak sosyal görevlerinin bilincindedir ve özellikle çevre sorunları ile ilgili hayır kurumlarında aktiftir. 2011’de Zia & 4Men’in “Crying, Calling” şarkısının müzik videosunda yer aldı.

Lee Bo Young

İsim: Lee Bo Young (이보영)

Meslek: Oyuncu ve model

Doğum Tarihi: 12 Ocak 1979

Doğum Yeri: Seul, Güney Kore

Boyu: 168 cm

Kilosu: 48 kg

Burç: Oğlak

Kan grubu: B

Aile: Ji Sung ile evli, 2 çocuk

Lee Bo Young Kimdir

Lee Bo Young, 12 Ocak 1979’da Güney Kore’nin Seul kentinde doğdu. Yaklaşık 21 yaşındayken, Daejeon ve çevresindeki Güney Chungcheong Eyaletinde Kore Güzeli olarak taç giydi. Seul Kadın Üniversitesi’nde Kore Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Lee Bo Young Kariyeri

Lee Bo Young, 2003 yılında Escape from Unemployment adlı televizyon dizisinde ilk oyunculuğunu yaptıktan sonra, başka bir SBS dizisi olan Hooray for Love’da rol aldı. 2004’te “Save the Last Dance for Me” de düşman rolünü oynadı ve bir yıl sonra “My Sweetheart, My Darling” de ilk başrolünü aldı.

Ardından dönem dizisi ‘Ballad of Seodong’ ile devam etti. Kore’nin en eski halk şarkılarından biri olan ve ilk hyangga’sı olan Seodong-yo’ya dayanan dizi, rakip krallığın Prenses Seonhwa’ya (Lee) aşık olan bir halkı tasvir ediyor.

2004 yapımı “‘My Brother” filmi, beyaz perdeye ilk adım atışı olarak karşımıza çıkıyor. Her iki erkek kahramanın da aşkını kazanan bir lise öğrencisi Jo Mi-ryeong’u canlandırdı. İkinci filmi, 2006’da piyasaya sürülen aksiyon gerilim filmi “A Dirty Carnival” idi.

2008’de Park Yong-woo ile birlikte büyük soygun komedi filmi “Once Upon a Time” da rol aldı. O ve Park, 1940’ların Kore’sinde Japon yetkililerden paha biçilmez bir elmas çalmak isteyen bir çift dolandırıcıyı canlandırdı. Film, En İyi Kostüm Tasarımı dalında Grand Bell adaylığı aldı. 2009’da arka arkaya iki melodram filminde rol aldı: Bunlar, “More Than Blue” ve “I am Happy”.

Harvest Villa lee bo young

Lee Bo Young, 2010 yılında Shin Ha-kyun karşısında baştan çıkarıcı bir kadın oynadığı “Harvest Villa” ve kadın başrol oynadığı romantik komedi dizisi “Becoming a Billionaire” ile TV ekranlarına geri döndü. Daha sonra konuk yıldız olarak “Athena: The Goddess of War” kadrosuna katıldı. Daha sonra romantik dizi “Hooray for Love” (2011) ‘de rol aldı.

Bir sonraki projesi için Kim In-young’un parlak intikam draması ” Man from the Equator ” ı (2012) seçti. Burada bir ihanet ve intikam kasırgasına yakalanmış iki erkeğin ilgisini çeken kişi oldu.

My Daughter Seo-young

My Daughter Seo-young’da babasına (Chun Ho-jin) karşı derin bir öfke besleyen ve annesinin ölümünden onu sorumlu tutan kariyer kadını Lee Seo-young rolündeki performansı eleştirmenler tarafından büyük beğeni topladı. Dizi, 2013’teki tüm Kore dizileri arasında en yüksek olan dizi finalinde% 47,6 ile en yüksek izlenme oranını kaydetti.

Lee Bo Young I Hear Your Voice

Bir sonraki televizyon gezisi “I Hear Your Voice” (2013) kendi başına popülerdi. Doğaüstü hukuk dizisi, insanların düşüncelerini duyabilen bir çocuk olan Park Soo-ha (Lee Jong-suk) ile tanıştıktan sonra hayatı büyük ölçüde değişen materyalist ve pragmatik bir kamu avukatının hikayesini konu alıyor. Eleştirmenler, tarafından oldukça beğenildi. Dizi reytingleri iyi olduğu için 16 bölümden 18 bölüme çıkarıldı.

Lee Bo Young Pinocchio dizisinde seslendirme yaparak küçük bir rol aldığını biliyor muydunuz? I Hear Your Voice dizisindeki rol arkadaşı Lee Jong Suk, Park Shin Hye ile taksideyken navigasyon sistemini açıyor ve Bo Young ‘’Bu bölgede çok sayıda kaza meydana geldi, bu yüzden lütfen güvenli bir şekilde sürün’’ şeklinde belirtiyor. Bakmak isteyenler için 3. bölümde taksi sahnesidir.

God’s Gift-14 Days’de, öldürülen genç kızını kurtarmak için zamanda geriye giden bir anneyi canlandırdı. Bir Amerikan uyarlaması dizidir.

Lee Bo Young Whisper

2017’de gerilim filmi ‘Whisper’da Lee Sang-yoon ile birlikte rol aldı. 17 bölümden oluşan dizi, 27 Mart – 23 Mayıs 2017 tarihleri ​​arasında SBS’de yayınlandı.

Lee Bo Young Start up dizisinde 10. Bölümde konuk oyuncu olarak rol almıştır.

Kişisel hayat

2015 yılında, aşk, teselli ve büyüme gibi farklı temalar içeren ve yıllar içinde hayatını etkileyen 23 kitap üzerine deneme koleksiyonunu ” Time of Love” adlı bir kitapta yayınladı. Esasen bir eleştiri antolojisi olan bu kitaplar arasında José Mauro de Vasconcelos’un “My Sweet Orange Tree”, ” The Little Prince ” ve Alain de Botton’ın “Essays in Love”  bulunmaktadır. Hamilelik nedeniyle oyunculuğa ara verdiği sırada bu kitap üzerinde çalışmıştı.

Lee Bo Young Ji Sung

Lee Bo Young Ji Sung nasıl tanıştı diye merak edenler için; her ikisinin de rol aldığı 2004 yapımı romantik drama “Save the Last Dance for Me” setinde tanıştı. Kısa bir süre sonra bir ilişkiye başladılar, ancak ortaya çıkmaları ve bunu halka açık bir şekilde konuşmaları üç yıl daha aldı.

2 Ağustos 2013’te nişanlandıkları duyuruldu. 27 Eylül’de Aston House, W Seoul Walkerhill Hotel’de düzenlenen bir törenle evlendiler. Lee, 12 Haziran 2015’te Kwak Ji-yoo adını verdikleri ilk çocuklarını doğurdu. 2021 yılında ise Kwak Woo-seong adında bir çocukları daha dünyaya gelmiştir.

Günümüzün ağır çevre sorunlarının farkında olan Lee, yıllarca UNICEF iyi niyet elçisi olarak hizmet vermiş, çeşitli yardım etkinliklerine katılmıştır. Moğolistan’da gönüllü olarak çalışmış ve temiz bir çevre için tanıtım kampanyalarında yer almıştır.

Haziran 2011’de BM Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesine Taraflar 10. Konferansı’nın iyi niyet elçisi seçildi. Etkinlik 10 Ekim’de gerçekleşti. Hem kendisi hem de kocası, çeşitli hayır kurumlarına ve bağış toplayıcılara düzenli olarak bağış yapıyor.

Lee Bo Young Dizileri

Mine (2021) (Seo Hee Soo)

Start-Up (2020) (konuk oyuncu)

lee bo young start up

When My Love Blooms (2020) (Yoon Ji Soo)

When My Love Blooms (2020) (Yoon Ji Soo)

Mother (2018) (Kang Soo Jin)

Mother (Kang Soo Jin)

Whisper (2017) (Shin Young Joo)

Whisper (Shin Young Joo)

Pinocchio (2014) (seslendirme)

God’s Gift – 14 Days (2014) (Kim Soo Hyun)

God's Gift - 14 Days (Kim Soo Hyun)

I Hear Your Voice (2013) (Jang Hye Sung)

I Hear Your Voice (Jang Hye Sung)

My Daughter Seo-Young (2012) (Seo Young)

My Daughter Seo-Young (2012) (Seo Young)

Man From the Equator (2012) (Han Ji Won)

Man From the Equator (Han Ji Won)

A Thousand Affections (2011 – 2012)

Harvest Villa (2010) (Yoon Seo Rin)

Becoming a Billionaire (2010) (Lee Shin Mi)

Queen of the Game (2006) (Kang Eun Seol)

Mr. Goodbye (2006) (Choi Young In)

Song of the Prince (2005)

Save the Last Dance With Me (2004) (Yoon Soo Jin)

People of the Water Flower Village (2004) (Yoo Yeo Kyung)

Lee Bo Young Filmleri

 • I Am Happy (2009)
 • More Than Blue (2009)
 • Once Upon A Time (2008)
 • A Dirty Carnival (2006)
 • My Brother (2004)

Aldığı Ödüller

 1. 2017 yılı SBS Dizi Ödülleri: Top Mükemmel Kadın Oyuncu Ödülü (Whisper)
 2. 2014 yılı 50. Baeksang Sanat Ödülleri: En İyi Kadın Oyuncu (I Hear Your Voice)
 3. 2013 yılı SBS Dizi Ödülleri: Büyük Ödül, Top 10 Yıldız Ödülü, PD Ödülü (I Hear Your Voice)
 4. 2013 yılı APAN Yıldız Ödülleri: Top Mükemmel Kadın Oyuncu (I Hear Your Voice, My Daughter Seo Young)
 5. 2013 yılı APAN Yıldız Ödülleri: Lee Jong Suk ile En İyi Çift Ödülü (I Hear Your Voice)
 6. 2013 yılı 6. Kore Dizi Ödülleri: Lee Jong Suk ile En İyi Çift Ödülü (I Hear Your Voice)
 7. 2013 yılı 6. Kore Dizi Ödülleri: Büyük Ödül (I Hear Your Voice, My Daughter Seo Young)
 8. 2012 yılı KBS Dizi Ödülleri: Mükemmellik Ödülü (The Equator Man)
 9. 2012 yılı KBS Dizi Ödülleri: Lee Sang Yoon ile En İyi Çift Ödülü (My Daughter Seo Young)
 10. 2011 yılı MBC Dizi Ödülleri: Mükemmellik Ödülü (Hooray for Love)
 11. 2006 yılı SBS Dizi Ödülleri: Top 10 Popülerlik Ödülü (Queen of the Game)
 12. 2005 yılı SBS Dizi Ödülleri: Yeni Yıldız Ödülü (The Ballad of Suh Dong)
 13. 2005 yılı KBS Dizi Ödülleri: Yeni Kadın Oyuncu Ödülü (My Sweetheart My Darling)
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
Temmuz 2022 K-pop Geri Dönüşleri ve İlk Çıkışları
Notibell
K-Pop’ın En Ünlü 10 Kız Grubu Görseli — BLACKPINK Jisoo, TWICE Tzuyu ve Daha Fazlası!
Notibell
2022 K-pop Grup Konserleri, Hayran Buluşması Listesi: BTS, Red Velvet, ITZY, TREASURE