Jun Ji Hyun

7 dk okuma süresi

Jun Ji Hyun, en çok gişe rekorları kıran Kore romantik komedi filmi My Sassy Girl’deki “The Girl” rolüyle tanınan ünlü bir Güney Koreli aktris. Çocukluğundan beri uçuş görevlisi olmayı arzuladı ve oyuncu olmak planladığı şey değildi. Ancak 16 yaşında bir arkadaşı tarafından bir fotoğrafçı ile tanıştırıldıktan sonra modellik yoluyla eğlence dünyasına adım attı.

Daha sonra ticari model olarak dikkatleri üzerine çekti. 1990’ların sonunda hem filmlerde hem de televizyonda ilk kez sahneye çıkmasına rağmen bir oyuncu olarak iz bırakmayı başardı.

1999 yılında Samsung My Jet Printer reklamında poz, duruş ve dans hareketleriyle genç nesli kendine çekmeyi başardı. Büyük çıkışını, tüm zamanların en çok hasılat yapan mega gişe rekorları kıran popüler romantik komedi “My Sassy Girl” ile birkaç yıl sonra yaşadı.

jun ji hyun my sassy girl

Böyle bir başarı, “Suikast” ve “Hırsızlar” gibi filmler de dahil olmak üzere diğer birçok önemli yapımın yolunu açtı. Sonunda My Love from the Star ve The Legend of the Blue Sea gibi dizilerle uluslararası beğeni topladı ve en iyi Hallyu yıldızlarından biri olarak konumunu pekiştirdi.

Bu yazıda Jun Ji Hyun biyografi, dizileri, filmleri ve tv şovları ve hakkında bilinmeyen pek çok bilgiyi sizler için hazırladık.

Jun Ji Hyun

İsim: Jun Ji Hyun (Gianna Jun)

Doğum Tarihi: 30 Ekim 1981

Doğum Yeri: Seul

Burç: Akrep

Boy: 172 cm

Kilosu: 48 kg

Kan Grubu: B

Eğitim: Dongguk Üniversitesi (Tiyatro ve Sinema Bölümü)

Jun Ji Hyun Kimdir

Jun Ji Hyun 30 Ekim 1981’de Güney Kore’nin Seul kentinde dünyaya geldi. Akrep burcudur. O, Muk Chang-ae’nin (anne) ve Wang Jung-Chuck’ın (babası) kızıdır. Ji Hyun’un büyükanne ve büyükbabası Koreli ama ebeveynleri Kanada’da doğdu. Kardeşleri olarak Wang Sang-jin adında bir erkek kardeşi var.

Biraz önce de belirttiğimiz gibi 16 yaşında, mankenlikle ilgilenen lise arkadaşlarından biri tarafından bir fotoğrafçı ile tanıştırıldı.

Eğitimi ile ilgili olarak, Dongguk Üniversitesi’nde Tiyarto ve Sinema alanında lisans derecesini aldı. 2017 itibariyle Ji Hyun, Dijital Medya ve İçerik alanında bir yüksek lisans derecesi alma sürecindeydi.

Jun Ji Hyun Kariyeri

İlk olarak büyük çıkışını 2001 yılında, o yıl 27 Temmuz’da yayınlanan komedi filmi “My Sassy Girl” ile gerçekleştirdi. Bu gişe rekorları kıran hit film o dönemde tüm zamanların en yüksek hasılat yapan Kore film olarak adından söz ettirmeyi başardı.

jun ji hyun my sassy girl

2003-2006 Yılları

My Sassy Girl’ün başarısının ardından diğer Güney Kore filmlerinde, yani psikolojik-korku The Uninvited (2003) ve romantik komedi Windstruck (2004)  filmleriyle ekranlara geldi.

Böylelikle, Asya’daki diğer ülkelerde olduğu gibi birçok Kore reklam panosunda ve televizyon reklamlarında yer alan popüler bir yüz haline geldi. 2005 yılında yapılan bir ankette önde gelen film yapımcıları tarafından Kore film endüstrisindeki en iyi on yıldız arasında gösterildi.

Daha sonra Hong Konglu film yapımcısı Andrew Lau’nun yönettiği melodram filmi Daisy’de Hye-young’u canlandırdı. Tamamen Hollanda’da çekilen filmin Asya kesimi ve uluslararası kesim olmak üzere iki versiyonu vardı. Prömiyerini 9 Mart 2006’da Güney Kore’de ve 13 Nisan 2006’da Hong Kong’da yaptı.

2008-2011 Yılları

2008’de vizyona giren Güney Kore filmi “A Man Who Was Superman“, alaycı bir belgesel yapımcısı olan Song Soo-jung karakterine hayat vermek için uzun ve ipeksi saçlarını kestiğini gördük. Güney Koreli ünlü aktör Hwang Jung-min ile başrolü paylaştığı film 17 Şubat 2008 itibarıyla gişede 3.848.034 dolar hasılat yaptı.

Jun Ji Hyun Blood The Last Vampire

Hong Kong şirketi Edko ve Fransız şirketi Pathé’nin ortak yapımcılığını üstlendiği İngilizce korku aksiyon filmi ‘Blood: The Last Vampire‘ ile Hollywood’a ilk kez damgasını vurdu. Ayrıca filmin vizyona girmesinden sonra benimsediği Batılılaşmış isim olan Gianna Jun ismi kullanılmaya başlandı.

Bir sonraki İngilizce filmi, Lisa See’nin çok satan romanından uyarlanan ‘Snow Flower and the Secret Fan’, 15 Temmuz 2011’de gösterime girdi. Gişede başarılı oldu, ancak genel olarak olumsuz eleştiriler aldı.

2012-2016 Yılları

Jun Ji Hyun the thieves

Ayrıca, Yenicall karakterini canlandırdığı yıldızlarla dolu Güney Koreli soygun filmi “Hırsızlar” gişe rekorları kıran bir film oldu. 25 Temmuz 2012’de vizyona giren film, şu anda Kore sinema tarihinin en çok hasılat yapan beşinci filmdir.

Daha sonra 31 Ocak 2013’te bir çevirmen Ryun Jung-hee’yi canlandırdı ve yine gişe rekorları kıran bir film olarak ortaya çıkan Güney Koreli casus gerilim filmi “The Berlin File” ı yayınladı. Film sadece eleştirmenlerden övgü almakla kalmadı, aynı zamanda en iyi Koreli aktris statüsünü bir kez daha kanıtladı.

Jun Ji Hyun My Love from the Star

On yılı aşkın bir aradan sonra, 18 Aralık 2013 ile 27 Şubat 2014 tarihleri ​​arasında SBS’de 21 bölüm olarak yayınlanan Güney Kore dizisi “My Love from the Star” ile televizyona geri döndü. Jun Ji Hyun My Love from the Star ile müthiş oyunculuk yeteneklerini tekrar izleyicilere göstermiştir. Daha önce The Thieves filminde rol aldığı Kim Soo Hyun ile başrol oynamıştır.

Mükemmel performansı, 2014 yılında Baeksang Sanat Ödülleri ve SBS Drama Ödüllerinde “Büyük Ödül” olan Daesang’ını kazandı. Kore Popüler Kültür ve Sanat Ödülleri’nde Başkanlık Ödülü’nü de aldı.

jun ji hyun assassination

Bir sonraki filmi 2015’te yayınlanan casusluk aksiyon filmi ‘Suikast’, o yılın en yüksek hasılat yapan Kore filmi oldu. Şu anda Kore sinema tarihinde tüm zamanların en çok hasılat yapan yedinci filmi olan bu yapımla “Max Film Ödülleri” ve “Grand Bell Ödülleri” nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Jun Ji Hyun The Legend of the Blue Sea

Daha sonra 16 Kasım 2016’dan 25 Ocak 2017’ye kadar SBS’de yayınlanan fantastik romantik TV dizisi “The Legend of the Blue Sea” de yer aldı. Jun Ji Hyun The Legend of the Blue Sea dizisinde hallyu aktör Lee Min Ho ile birlikte başrol olarak yer almıştır.

Jun Ji Hyun oynadığı diziler aşağı kısımda detaylı olarak listelenmiştir.

Kişisel Hayatı

13 Nisan 2012’de bankacı Choi Joon-hyuk ile Seul’ün merkezi Jangchung-dong’daki Shilla Hotel’de evlendi. 10 Şubat 2016’da çift ilk çocukları olan bir erkek çocuğu dünyaya geldi. İkinci çocuğunun doğum tarihi ise 26 Ocak 2018’dir. Jun Ji Hyun kocası ve çocuğu kim diye merak edenler için bir fotoğrafı sizlerle paylaşalım.

Jun Ji Hyun kocası

Jun Ji Hyun Dizileri

Mount Jiri (2021)

Kingdom: 2. Sezon (2020) (konuk oyuncu)

The Legend of the Blue Sea (2016) (Shim Chung)

The Legend of the Blue Sea (2016) (Shim Chung)

My Love from the Star (2013) (Cheon Song‑yi)

My Love from the Star (2013) (Cheon Song‑yi)

Happy Together (1999)

Fascinate My Heart (1998)

The Season of Puberty (1997)

Jun Ji Hyun Filmleri

 • Assassination (2015)
 • The Berlin File (2013)
 • The Thieves (2012)
 • Snow Flower and the Secret Fan (2011)
 • A Man Once A Superman (2008)
 • Blood: The Last Vampire (2008)
 • Daisy (Papatya) (2006)
 • Windstruck (2004)
 • The Uninvited (2003)
 • My Sassy Girl (2001)
 • Il Mare (2000)
 • White Valentine (1999)

Aldığı Ödüller

 1. 2016 SBS Drama Ödülleri: En İyi 10 Yıldız Ödülü (The Legend of the Blue Sea)
 2. 2016 SBS Drama Ödülleri: Lee Min Ho İle En İyi Çift Ödülü (The Legend of the Blue Sea)
 3. Max Movie Ödülleri (2016): En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Assassination)
 4. 2015 52. Grand Bell Ödülleri: En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Assassination)
 5. 2014 SBS Drama Ödülleri: 10 Yıldız Ödülü (My Love from the Star), Kim Soo Hyun ile En İyi Çift Ödülü (You Who Came from the Star), Büyük Ödül (My Love from the Star), PD Ödülü (My Love from the Star)
 6. 2014 APAN Yıldız Ödülleri: Hallyu Yıldızı Ödülü (My Love from the Star)
 7. 50. Baeksang Sanat Ödülleri (2014): En İyi Stil Ödülü
 8. 2014 50. Baeksang Sanat Ödülleri: Büyük Ödül (My Love from the Star)
 9. 2002 Daejong Film Festivali (Grand Bell Ödülleri): En İyi Kadın Oyuncu – Halkın Oylamasıyla (My Sassy Girl)
 10. 2002 Daejong Film Festivali (Grand Bell Ödülleri): En İyi Kadın Oyuncu (My Sassy Girl)
 11. 1999 SBS Aktörler Ödülleri: Yeni En İyi Kadın Oyuncu
 12. 1999 Baeksang Sanat Ödülleri: Yeni En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

FAQ

Jun Ji Hyun 172 cm boyunda ve 48 kilodur.

Jun Ji Hyun bankacı Choi Joon-hyuk ile 13 Nisan 2012 tarihinde evlenmiştir.

Jun Ji Hyun'un gıdayla ilgili bir cilt bakımı ipucu var. Toner, limon suyu ve şarap kullanarak kendi yüz maskelerini yaratıyor. Üçünü de karıştırdığını ve ortaya çıkan karışımda kağıt havluları ıslattığını ve bu solüsyonla ıslatılmış çarşafları yüzüne DIY maskesi olarak uyguladığını söylüyor.

Başarılı aktris Jun Ji Hyun instagram hesabı kullanmamaktadır. Bu yüzden onun adına açılan fan sayfaları mevcuttur.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
En İyi Dans Tekniğine Sahip 8 Erkek İdol
Notibell
Hyeri Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
Notibell
BTS Jimin, Dünyanın En Uzun 1 Numaralı En Popüler K-pop İdolü Oldu