Jo Bo Ah

5 dk okuma süresi

Jo Bo Ah, önde gelen Güney Koreli bir oyuncu, model ve sunucudur. Jo Bo Ah, Tale of the Nine-Taled, Shut Up Flower Boy Band, The Idle Mermaid, The Missing ve My Strange Hero gibi TV dizilerindeki rolüyle büyük ün kazandı. 

Jo Bo Ah

Gerçek Adı: Jo Bo Yeon

Meslek: Oyuncu

Doğum Tarihi: 22 Ağustos 1991

Doğum Yeri: Daejeon, Güney Kore

Burç: Aslan

Boyu: 165 cm

Kilosu: 49 kg

Eğitim: Sungkyunkwan Üniversitesi

Jo Bo Ah Kimdir?

Jo Bo Ah, 22 Ağustos 1991’de Güney Kore, Daejeon’da doğdu ve şu anda 29 yaşındadır. Aslan burcu olan oyuncunun gerçek adı Korece 조보윤 olarak yazılan Jo Bo-Yoon’dur. Jo Bo Ah, Korece’de 조 보아 olarak yazılmaktadır. Eğitim hayatı ile ilgili bilgi vermek gerekirse, Sungkyunkwan Üniversitesi’nden mezun oldu. Sahne Sanatları bölümünde eğitim almıştır. Ailesinden bahsetmek gerekirse; küçük bir kız kardeşi var fakat kimliği açıklanmadı.

Kariyer

Jo Bo Ah, profesyonel olarak önde gelen bir oyuncu, model ve sunucudur. Kore dizileri Shut Up Flower Boy Band ve The Idle Mermaid’in başrol oyuncusu olarak ün kazandı. Jo Bo Ah, KBS2 dizisi All About My Mom’daki rolüyle de birçok ödül kazandı. Bu proje için aktör Choi Tae-Joon ve Bo Ah’ın kimyası beğenildi. Ekrandaki izleyiciler 2015 yılında KBS Drama Ödülüne “En İyi Çift” kısmında aday gösterdiler.

Başlangıçta, ilk çıkışını 2011 yılında I Live in Cheongdam-dong adlı sitcom’da yaptı. Ayrıca Jo Bo Ah, Made in Uh seçme programında bir konsere ev sahipliği yaptı ve ayrıca Kore-Japon ortak yapımı Koisuru Maison ~ Rainbow Rose ~ ‘da yer aldı.

Jo Bo Ah Ödül

2012- 2014 Yılları

Jo Bo Ah, 2012 yılında tvN’nin gençlik dizisi Shut Up Flower Boy Band’deki ilk büyük rolünü aldı. Bu proje için Bo-ah, bir rock’çıya aşık olan eski bir zengin kız rolünü oynadı. Aynı yılın ilerleyen zamanlarında, MBC dönem draması Horse Doctor’da destekleyici bir rolle yer aldı.

2013 yılında Jo Bo-ah ve Kim Woo-bin, 4 ve 11 Nisan tarihlerinde Mnet’in haftalık müzik programı M Countdown’a sunucu olarak yer aldılar. Aktris daha sonra 2014 yılında ilk filmini yaptı. Romantik gerilim film Innocent Thing’de Jang Hyuk ile beraber yer aldı. Bu projede Bo-ah’ın karakteri, beden öğretmenine takıntılı hale gelen sorunlu, baştan çıkarıcı bir gençtir.

Ayrıca güzel oyuncu, romantik komedi dizisi The Idle Mermaid’de başrol oynadı. Bu dizi, Küçük Deniz Kızının modern bir yeniden anlatımıdır.

2015 – 2021 Yılları

2015 yılında Jo Bo Ah, OCN polis dizisi Missing Noir M ile yeni bir tür denedi. Bu proje için Bo-ah, bir dedektif rolünde yer aldı. Ayrıca Love Cells 2 adlı web dizisinde de rol almıştır. Aynı adlı webtoon’dan uyarlanmıştır. 2016 yılında Bo-ah, intikam melodramı Monster ve romantik komedi dizisi Sweet Stranger and Me’de rol aldı. Ertesi yıl yıl romantik melodram Temperature of Love’da ve iki bölümlük drama özel Let’s Meet, Joo-oh’da rol aldı.

Benzer şekilde, 2018 yılında  Goodbye to Goodbye’da rol aldı. Bu proje, iki kadının hikayelerini konu alan bir webtoon’a dayanıyor. Oyuncu, bekar bir anne olarak zorluklarla karşılaşan bir üniversite öğrencisi rolünü oynadı. O yılın ilerleyen zamanlarında, Yoo Seung-ho  ile birlikte romantik komedi dizi My Strange Hero’da rol aldı.

Jo Bo Ah - Forest

Jo Bo Ah, 2020 yılında romantik dizi Forest’de doktor olarak rol aldı. Aynı yıl, aktris fantastik drama Tale of the Nine-Taled dizisinde rol aldı. Bu dizideki karakteri bir televizyon yapımcısıydı. Tale of the Nine-Taled dizisindeki tanınmış Koreli aktörler Lee Dong Wook, Kim Bum, Kim Jung-nan, Ahn Gil-kang, Hwang Hee ve Lee Tae-Ri ile birlikte çalıştı.

Jo Bo Ah Tale of the Nine-Tailed

İlişki Durumu

Jo Bo Ah şu anda bekardır. Daha önce aktör On Joo-wan ile romantik bir ilişki içindeydi. Çift, 2015 yılında çıkmaya başladı. The Idle Mermaid setinde tanıştıktan sonra sevgili oldukları doğrulanmıştı. Ocak 2017’de ayrıldıkları doğrulanmıştır.

Vücut Ölçüleri ve Sosyal Medya

Jo Bo Ah, yaklaşık 1.65 metre boyundadır. Aynı şekilde ağırlığı 49 kg civarındadır. Bunun dışında göğüs-bel-kalça ölçüleri, elbise ölçüsü, ayakkabı ölçüsü vb. gibi diğer vücut ölçü detayları hakkında bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca oyuncunun ipeksi koyu kahverengi saçları ve aynı renk gözleri vardır.

Jo Bo Ah’ın sosyal medyadaki varlığı hakkında bilgi vermek gerekirse, Twitter’a Eylül 2014’te katıldı ve şu ana kadar @bbbbboah hesabında 1,7 binin üzerinde takipçisi var. Oyuncu bu platformda pek aktif değil. Benzer şekilde, Instagram’da @xxadoraa kullanıcı adıyla mevcuttur. Bu hesapta tam olarak 363 gönderi bulunuyor ve Mart 2021’de bu yazıyı hazırlarken 957 binden fazla takipçiye sahiptir.

Jo Bo Ah Dizileri

Tale of the Nine Tailed (2020) (Nam Ji Ah)

Tale of the Nine Tailed (Nam Ji Ah)

Forest (2020) (Jung Young Jae)

Forest (Jung Young Jae)

My Strange Hero (2018) (Son Soo Jung)

My Strange Hero (Son Soo Jung)

Goodbye to Goodbye (2018) (Jung Hyo)

Goodbye to Goodbye (Jo Bo Ah)

Temperature of Love (2017) (Ji Hong Ah)

Temperature of Love (Ji Hong Ah)

Sweet Stranger and Me (2016) (Do Yeo Joo)

Sweet Stranger and Me (Do Yeo Joo)

Monster (2016) (Do Shin Young)

Monster (Do Shin Young)

All About My Mom (2015) (Jang Jae Ri)

All About My Mom (Jo Bo Ah)

Missing Noir M (2015) (Jin Seo Jun)

Missing Noir M (Jo Bo Ah)

Surplus Princess (2014) (Kim Ha Ni / Ai Reen)

Surplus Princess (Kim Ha Ni)

Horse Doctor (2012-2013) (Bo Ah)

Horse Doctor (Jo Bo Ah)

Shut Up Flower Boy Band (2012) (Im Soo Ah)

Shut Up Flower Boy Band (Im Soo Ah)

Jo Bo Ah Filmleri

  • Innocent Thing (2014) (Young Eun)

Aldığı Ödüller

  • 2020 yılı KBS Dizi Ödülleri: En iyi Çift Ödülü (Park Hae Jin ile) : Forest
  • 2018 yılı MBC Dizi Ödülleri: Mükemmellik Ödülü (Goodbye to Goodbye)
  • 2018 yılı 2. Seul Ödülleri: En İyi Yeni Kadın Oyuncu Ödülü (Goodbye to Goodbye)
  • 2018 yılı APAN Yıldız Ödülleri: Mükemmellik Ödülü (Goodbye to Goodbye)
  • 2016 yılı MBC Dizi Ödülleri: En İyi Yeni Kadın Oyuncu Ödülü (Monster)
  • 2015 yılı KBS Dizi Ödülleri: Popülerlik (Kadın Oyuncu) Ödülü (All About My Mom)
  • 2015 yılı Grime Ödülleri: En İyi Yeni Kadın Oyuncu Ödülü

]}
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
En İyi Dans Tekniğine Sahip 8 Erkek İdol
Notibell
Hyeri Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
Notibell
BTS Jimin, Dünyanın En Uzun 1 Numaralı En Popüler K-pop İdolü Oldu