ip man 4 final

Ip Man 4: Final Film Konusu ve Tanıtım (2020)

İsim: Ip Man 4: Final

Yayımlanma Tarihi: 2020

IMDb Puanı: 7.5

Dizisel.com Puanı: 7.7

Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram

Film Süresi: 1 saat 45 dakika

Yapım Yeri: Çin

Sonuç: Kesinlikle izleyin.

Ip Man 4: Final Konusu

Ip usta öğrencisi Bruce Lee’nin bir etkinliği için Amerika’dan davetiye alır. Hem oğlunu yurt dışında okutmak hem de kendi için Amerika’ya giden ustanın yaşadıklarını konu almaktadır. Çin mahallesinde yaşayan Kung Fu ustaları Bruce Lee’nin tüm insanlara bu sporu öğretmelerine karşı çıkmaktadır. Bu yüzden Ip Man ile sorun yaşarlar.

Aynı zamanda ülkede ırkçılık ve zorbalığa maruz kalan Çinlilerin yardımına Ip usta koşacaktır.

Karakterler

Ip Man: Wing Chun stili ile dövüşen bir ustadır. Eşini kanserden kaybetmiş ve oğluyla birlikte yaşamaktadır. Bir dövüş okuluna sahiptir.

Barton Geddes: Deniz Kuvvetlerinde görevli bir personeldir. Karate stili ile dövüşmektedir. Askerleri içerisinde Kung Fu öğrenmek isteyenlere karşı ön yargılıdır. Çinlilere karşı ırkçılık yapar.

Bruce Lee: Ip Man’ın öğrencisidir. Öğrendiği dövüş sanatlarını Amerika’da yaymak için İngilizce olarak kitap çıkarmıştır. Bu yüzden tepki almaktadır.

Editör Yorumu

Serinin 4. ve son filmini beğenerek izledim. Film senaryo bakımından serinin diğer filmlerine göre zayıf olsa da veda filmi açısından güzeldi. Genel olarak dövüş sahneleri bu seride en sevdiğim şey diyebilirim. Wing chun stiline artık aşina olduk da diyebiliriz. Filmde birçok duyguyu yaşadım. Yeri geldi çok heyecanlandım yeri geldi duygulandım. Özellikle final sahnesi birçok duyguyu barındırıyordu.

Bana göre Donnie Yen, Ip Man karakteri ile özdeşleşti gibi geliyor. Başkaları da bu karaktere hayat verdi fakat hiçbiri bu seri gibi olmadı. 52 milyon dolar bütçe ile hazırlanan bu filminde karşısında Yuri Boyka olarak bildiğimiz Scott Adkins yer alıyor. Daha önceki filmde Ip usta Amerikalı dövüşçü ile boks karşılaşması yapmış olsa da bu seride Deniz Kuvvetlerinde görevli bir adamın karate ile karşımıza çıktığını görüyoruz.

Sonuç olarak kurmaca bir senaryo da olsa gerçek hayattan esinlenerek hazırlanan bu filmi ve izlemediyseniz önceki filmlerini izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. İlk film gerek senaryosu gerek oyuncuları bakımından en iyisiydi diyebilirim. Donnie Yen’in genç olması da bunda etkili olabilir. Ondan sonraki kısımların hepsinde güzel dövüş sahneleri ve diyaloglar yer almaktadır. Son filmiyle ise güzel bir veda yaptılar. Önceki filmleri de sinemada izlediyseniz buna da gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Oldukça memnun ayrılacaksınız. Herkese iyi seyirler dilerim.

Ip Man 4: Final Oyuncuları

Donnie Yen - Ip Man 4
Donnie Yen
Ip Man
Scott Adkins - Ip Man 4 film konusu
Scott Adkins
Barton Geddes
Danny Chan Kwok-kwan
Danny Chan Kwok‑kwan
Bruce Lee
Vanness Wu
Vanness Wu
Hartman
Wu Yue
Wu Yue

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir