Goblin (Guardian: The Lonely and Great God)

5 dk okuma süresi

Goblin, 2017’nin en popüler Kore dizilerinden biridir. TvN tarafından yayınlandı, 16 normal bölüm ve 3 özel bölüm olarak ekranlara geldi. Goblin ücretli bir kanalda yayınlanmasına rağmen iyi bir reytinge sahip olarak ilk bölümden itibaren izleyicinin dikkatini çekmeyi başardı.

Goblin dizisinin eşsiz senaryosuna ek olarak, diziyi bu kadar ilgi çekici hale getirmede tüm oyuncuların rolleri vardı. Oyuncular arasında Kim Shin rolünde Gong Yoo, Ji Eun-tak rolünde Kim Go Eun, Ölüm Meleği rolünde Kim Dong Wook, Sunny rolünde Yoo In Na ve Yoo Deok Hwa rolünde Yook Sung Jae gibi birçok popüler oyuncu vardı. Goblin’in bölümlerinin her biri, sonuna kadar heyecanlı ve sürprizlerle doluydu.

Pek çok Koreli şarkıcıyı içeren harika orijinal dizi müziği (OST) de dahil olmak üzere Goblin dizi ayrıntılarına bir göz atalım.

goblin the lonely and great god

Başlık: Goblin (Guardian: The Lonely and Great God)

Tür: Romantik, Komedi, Dram, Fantastik

Yayın Tarihi: 2 Aralık 2016 

Bölüm Sayısı: 16

Yönetmen: Lee Eung-Bok

Goblin Konusu

Lanetli ölümsüz hayatını sona erdirmek isteyen ve bunu yapmak için bir insan geline (Kim Go Eun) ihtiyacı olan modern bir Goblin (Gong Yoo) hakkında fantastik bir aşk hikayesidir. Daha sonra hayatı, geçmişini hatırlayamayan bir ölüm meleği (Lee Dong Wook) ile iç içe geçer. Ancak Goblin nihayet gelinini bulduğunda, aniden onunla yaşamak ve onunla birlikte olmak istediğini fark edecektir.

Goblin Fragman

Dizi Hakkında Notlar

İlk senaryo okuması 30 Ağustos 2016’da Güney Kore’nin Sangamdong kentindeki Nuri Dream Meydanı’nda gerçekleşti. Çekimler Eylül 2016’da başladı. Gong Yoo ve Kim Go Eun 5 Ekim 2016’da Kanada’daki mekanda sahneleri çekmeye başladı.

Goblin’in dizi müziği 2017’de birçok ödül kazandı. Albümde en önemli Koreli sanatçıların (Ailee, Crush, Mamammo) bestelediği ve yorumladığı 16 şarkı var. Bazı parçaların YouTube’da on milyonlarca kez izlenen müzik videoları var. “Stay with Me” (Chanyeol ve Punch tarafından yorumlanmıştır) ana teması 2021 itibariyle 289 milyondan fazla görüntüleme topladı.

Ödüller

 1. 27. Seul Müzik Ödülleri – En İyi OST Ödülü (Ailee – I Will Go to You Like the First Snow)
 2. 32. Altın Disk Ödülleri – En İyi OST Ödülü (Ailee – I Will Go to You Like the First Snow)
 3. 2. Asya Sanatçı Ödülleri – En İyi OST Ödülü (Ailee – I Will Go to You Like the First Snow)
 4. 22. Asya Televizyon Ödülleri – En İyi Dizi (Goblin)
 5. 10. Kore Drama Ödülleri – Yılın Yıldızı Ödülü ve En İyi Yeni Erkek Oyuncu (Yook Sung-jae)
 6. 10. Kore Drama Ödülleri – En İyi Drama (Goblin)
 7. Yılın Markası Ödülleri – Yılın Aktörü (Gong Yoo)
 8. 53. Baeksang Sanat Ödülleri – En iyi aktör (Gong Yoo)
 9. 53. Baeksang Sanat Ödülleri – Büyük Ödül (Kim Eun-sook)
 10. 5. Yıllık DramaFever Ödülleri – En İyi Melodram (Goblin)
 11. 5. Yıllık DramaFever Ödülleri – En iyi çift (Gong Yoo ve Kim Go-eun)
 12. 5. Yıllık DramaFever Ödülleri – En iyi yardımcı kadın oyuncu (Yoo In-na)
 13. 5. Yıllık DramaFever Ödülleri – En iyi Yardımcı Oyuncu (Lee Dong-wook)
 14. 5. Yıllık DramaFever Ödülleri – En iyi aktör (Gong Yoo)
 15. 11. Kore Kablo TV Ödülleri – Yükselen Yıldız Ödülü (Yook Sung-jae), En iyi OST (Ailee – I Will Go to You Like the First Snow), En İyi Drama (Goblin)
 16. İlk Marka Ödülleri – Özel Ödül (Goblin)

Goblin Reyting Oranları

Dizi ilk bölümüyle %6.3 reyting alarak ekranlara başarılı bir giriş yapmıştır. Yayınlandığı her bölüm bir önceki bölümden daha fazla izlenmiştir. En yüksek reytingi ise son bölümde %18.6 ile gerçekleşmiştir. Ortalama olarak %12.8 reyting alan dizinin özel (ücretli) bir kanalda yayınlandığını hatırlatmamızda fayda var.

Goblin Oyuncuları

Goblin başrol oyuncuları; Gong Yoo, Kim Go Eun, Lee Dong Wook ve Yoo In Na

Yardımcı rollerse ise; Yook Sung Jae, Lee El, Jo Woo-Jin, Kim Sung-Kyum, Park Hee-Von, Kim Min Jae, Kim So Hyun, Kim Byung-Chul gibi isimler yer almıştır.

Gong Yoo (Kim Shin)

Goblin Gong Yoo (Kim Shin)

Kim Shin, 1077’de Goryeo’da doğdu. Düşmanları arasında en korkulan savaşçıdır. Savaş meydanındayken hiçbir düşmanı sağ kalmaz. Haksız bir şekilde öldükten ve bir Goblin olarak dirildikten sonra, kendisini seçilmiş ruhları dünyevi yaşamları boyunca korumaya adar. 900 yıldır yalnızlık yaşayan ve göğsündeki görünmez kılıcın neden olduğu dayanılmaz acıyı çeken Kim Shin, kılıcı göğsünde görebilen ve bu kılıcı çekip çıkarabilen gelinini bulmayı umuyor. Bu şekilde sadece dinlenebilir ve huzur içinde gidebilirdi.

Kim Go Eun (Ji Eun Tak)

Goblin - Kim Go Eun (Ji Eun Tak)

Ji Eun-Tak, doğduğundan beri ölülerin ruhlarını görebiliyor. Ruhlardan Goblin’in gelini olduğunu duymuştur, ancak onun kim olduğunu veya neyi gerektirdiğini bilmemektedir. Eun-Tak, Goblin’in güçlerine karşı bağışıktır. Onunla “ışınlanabiliyor” ve nerede olursa olsun onu anında çağırma yeteneğine sahip tek kişidir. Azrail bile onun aklını okuyamıyor veya davranışını etkileyemiyor.

Kim Go Eun hayranı mısınız? Eğer öyleyse başarılı aktris Kim Go Eun’un rol Aldığı 12 dizi ve filmi sizler için hazırladık.

Okumak isterseniz: https://www.dizisel.com/basarili-aktris-kim-go-eunun-rol-aldigi-12-dizi-ve-film/

Lee Dong Wook (Azrail)

Goblin - Lee Dong Wook (Ölüm Meleği)

Goblin Azrail: Ölülerin ruhlarına son yolculuklarında rehberlik etmekten sorumludur. Kim Shin’e benzer şekilde ölümsüzdür. Ancak varlığı bir lütuf değil, bir cezadır. Yalnızca en kötü günahkarların ruhları ölüm meleği olmaktadır. Günahlarının bedelini defalarca ölüme şahit olarak ödemek zorundadırlar. Doğaüstü güçlere sahip; ancak Goblin’den farklı olarak, onları bir ölüm meleği olarak görevi dışında kullanmakta özgür değildir. Adını hatırlayamadığı ve kefaret ettiği günahı hatırlayamadığı gerçeği yüzünden acı çekiyor.

Bir dizi olaydan sonra, Kim Shin’in evini kiralar ve ikisi ev arkadaşı olur. Dizinin komedi unsurlarının çoğu Goblin ve Azrail arasındaki etkileşimden kaynaklanıyor.

Yoo In Na (Sunny)

Yoo In Na (Sunny)

Sunny, Eun-Tak’ın çalıştığı bir tavuk restoranının sahibidir. Azrail ile sevimli ama tuhaf bir ilişkisi olacaktır.

Yook Sung Jae (Yoo Deok Hwa)

Yook Sung Jae (Yoo Deok Hwa)

Asi ama iyi kalpli bir varis olan Yoo Deok Hwa, Goblin’e bakma sorumluluğu olan Yoo ailesinin tek torunudur. Goblin ve Ölüm Meleği ile birlikte yaşayan Deok-hwa onların gerçek kimliklerinin farkında ve aralarındaki ilişki iyidir.

FAQ

Goblin dizisinde Azrail yani Ölüm Meleği rolü aktör Lee Dong Wook tarafından canlandırılmaktadır.

Goblin fantastik ve romantik türde bir dizi olduğu için Tale of the Nine Tailed, The Legend of the Blue Sea, The King: Eternal Monarch, My Love from the Star, Hotel del Luna gibi diziler bu türe örnek verilebilir.

Dizi, Kanada ve Güney Kore'de çekilmiştir. Jumunjin Dalgakıranı, Yeongdap İstasyonu Pedestrian Köprüsü, Unhyeongung Batı Evi çekim yerlerinden bazılarıdır. Kanada ise muhteşem manzarasıyla Québec tercih edilmiştir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
Yeni Kız Grubu Rocking Doll Aralık’ta Çıkış Yapacak
Notibell
BTS’in ‘Dynamite’ MV’si Youtube’da 1,3 Milyar İzlendi
Notibell
2021’de En Çok Satan Kadın K-Pop Sanatçı Albümleri