Çok Yönlü Oyunculuğunu Kanıtlayan IU Başrollü İzlenmesi Gereken 8 Kore Dizisi

3 dk okuma süresi

Daha çok IU olarak bilinen Lee Ji Eun, sadece yetenekli bir şarkıcı-söz yazarı değil, aynı zamanda başarılı dizilerde yer almış bir oyuncudur. Elbette, ödüllü albümleri, kapalı gişe satılan konserleri ve listelerin en iyileriyle başarılı bir K-pop idolü olduğu bir sır değil.  Ama unutmayın ki, yükselen oyunculuk kariyeri geride bırakılacak bir şey değil. Şimdi Hallyu sektöründe en çok aranan aktrislerden biri olan IU’nun onu bir sonraki seviyeye taşıyan kayda değer Kore dizilerine beraber bakalım.

Çok Yönlü Oyunculuğunu Kanıtlayan IU Başrollü İzlenmesi Gereken 8 Kore Dizisi

Aşağıda, multaka izleme listenize eklemeniz gereken IU dizilerini listeliyoruz.

Dream High (2011)

Dream High (2011)

IU’nun oyunculuk sektöründe ilk çıkışı, Kirin Lisesi’nde harika vokallere sahip utangaç ve kilolu bir öğrenci olan Kim Pil-sook rolünü oynadığı gençlik dizisi Dream High içindi. Bunu profesyonel bir şarkıcı olarak yapmayı hayal ediyor, ancak genellikle fiziksel görünümüyle ilgili olarak yıldız olmasını engelleyen engellerle karşı karşıya kalıyor.

Bu, IU’nun oyunculuğa ilk çıkışı olduğu için, başlangıçta projeyi üstlenmeye hazır olma konusunda tereddüt ettiğini itiraf etti. Rolünün şarkı söylemeyi gerektirdiğini bilmesinin kendine güven veren şey olduğunu söyledi ve şimdi ilk oyunculuk rolünü “keyifli” olarak belirtiyor.

You Are the Best (2013)

You Are the Best (2013)

Dream High’ın başarısından iki yıl sonra IU, Jo Jung Suk ve Yoo In Na ile birlikte rol aldığı You Are the Best için bir Kore dizisinde ilk başrolünü aldı. Evlat edinilen ve “notları düşük, çok güzel olmayan ve özellikle hiçbir şeyde iyi olmayan” Lee Soon-shin’in hikayesini anlatıyor. Kendisini oyuncu yapma vaadiyle bir sözleşme imzalattıran bir adam tarafından dolandırılır ve sonunda bir yabancının borcunu ödemeye başlar. Sonunda onu gerçek bir yıldıza dönüştürmeye kararlı olan Shin Joon-ho ile yolları kesişir.

Bel Ami (2013)

Bel Ami (2013)

Aynı yıl IU, Jang Geun Suk ile romantik komedi Bel Ami’de rol aldı. Liseden beri Dokgo Ma-te adlı güzel bir çocuğa karşılıksız aşık olan kaygısız ve tuhaf bir kız olan Kim Bo-tong rolünü oynadı. Dizi düşük reytinglerden muzdarip olsa da, IU’nun performansı 2014 Seul Uluslararası Drama Ödülleri’nde En İyi Koreli Kadın Oyuncu kategorisine aday gösterildi.

The Producers (2015)

The Producers (2015)

Son oyunculuk projesinden iki yıl sonra IU, Gong Hyo Jin ve Cha Tae Hyun’un da rol aldığı The Producers için Dream High ortak yıldızı Kim Soo Hyun ile yeniden bir araya geldi. Dizide IU, kamusal imajını iyileştirmek için bir varyete şovuna katılmaya ikna olmuş, diva tavrına sahip ünlü bir idol olan Cindy’yi canlandırdı. Poker suratı nedeniyle sık sık “buz prensesi” olarak anılır ve sonunda masum bir çaylak yapımcıya aşık olur.

Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo (2016)

Moon Lovers

Bizi kesinlikle ağlatan dizilerden biri de IU ve Lee Joon Gi‘nin oynadığı Çin romanı ”Bu Bu Jing Xin’den” Kore uyarlaması Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo’dur. Burada IU, tam tutulma sırasında Goryeo dönemine zamanda geri yolculuk yapan başrol Hae Soo’yu üstleniyor. Bir maskenin arkasına saklanan ve herkesi korkuyla titreten bir prense aşık olur.

My Mister (2018)

My Mister (2018)

2018’de IU, My Mister’la oyunculuk portföyünü bir üst seviyeye çıkardı ve bugüne kadarki en zorlu rolünü canlandırdı. Lee Ji-an, hayatta birçok zorluğa göğüs geren bir kadın. 40’lı yaşlarında sessiz ve sabırlı bir adama aşık olur ve kendini ilk kez birine güvenirken bulur. Mister, 55. Baeksang Sanat Ödülleri’nde En İyi Drama ödülünü kazandı ve kablolu televizyon tarihinin en çok oy alan Kore dizilerinden biridir.

Persona (2019)

IU - Persona (2019)

Persona, teknik olarak bir TV dizisi olmasa da, farklı yönetmenler tarafından yönetilen dört bölümden oluşuyor ve bunların hepsinde IU’nun farklı hikayelerde farklı karakterler oynaması yer alıyor. Netflix antoloji dizisi dört bölüme ayrılmıştır: Love Set, Collector, Kiss Burn ve Walking at Night.

Hotel del Luna (2019)

Hotel del Luna (2019)

IU’nun en son drama rolü, tartışmasız en ikonik (ve şüphesiz en moda) rolüdür. Ünlü Hong kız kardeşlerin yazdığı fantastik gizem dizisi Hotel del Luna‘da IU, öteki tarafa geçmek üzere olan ölen ruhlara hitap eden bir misafir evinin soğuk ve karamsar sahibi Jang Man-wol’u canlandırıyor. Hayaletler için otel müdürü olarak çalışmaya başlayan Gu Chang-sung (Yeo Jin Goo) ile tanıştıkça karakteri yavaş yavaş yumuşar.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x