Bron/Broen

Bron/Broen Dizi Konusu ve Oyuncuları

İsim: Bron/Broen (The Bridge)

Yayımlanma Tarihi: 2011 – 2018

IMDb Puanı: 8.6

Dizisel.com Puanı: 8.2

Tür: Polisiye, Gizem, Suç, Gerilim

Sezon Sayısı: 4 sezon 38 bölüm

Sonuç: Kesinlikle İzlenmeli

Bron/Broen Konusu

Bron/Broen kelimelerinin bizim dilimizdeki karşılığı köprüdür. Bron Danca (Danimarka Dili) köprü, Broen ise İsveççe köprü demektir. Bron/Broen 38 bölümden oluşan, gizemi ve gerilim bol, biraz aykırı biraz sıra dışı bir polisiye dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Dizimiz, benzer dizilerdeki gibi bir cinayetle açılış yapıyor. Danimarka ile İsveç’i birbirlerine bağlayan 8 km’lik Öresund Köprüsü’nde işlenen bu cinayet dışarıdan bakıldığında sıradan bir cinayet gibi dursa da, aslında işin içinde inanılmaz bir katil zekası mevcut. Çünkü katil cesedi öyle bir noktaya bırakmış ki, cesedin yarısı Danimarka toprakları içindeyken, diğer yarısı ise İsveç topraklarında bulunmaktadır. Yani tam sınırın üzerine konulmuş durumdadır. Tabii ki bu durumda soruşturma her ülkenin emniyet güçlerinin ortak girişimleriyle ilerliyor. İsveç tarafında Saga adında bir bayan dedektif, Danimarka tarafında ise Martin adındaki bir ağır abinin dahil olduğu bu soruşturmayla dizimiz başlıyor.

Editör Yorumu

Bron/Broen adlı Kuzey Avrupa yapımı yabancı diziyi tanıtmak uzun zamandır aklımdaydı aslında. Malum yeni bir site olduğumuzdan dolayı daha çok popüler olan içeriklere yönelmek durumunda kaldım. Ama bu sefer kaçış yok. Bu Kuzey Avrupa yapımı dizinin, adı çok duyulmasa da oldukça etkili bir yapım olduğunu şimdiden belirtmem gerekiyor.
Sofia Helin‘in canlandırdığı Saga Norén karakteri son zamanlarda izlediğim en iyi oyunculuk performanslarından birini sergiliyor. Gariplikleri, kurallara olan ilginç bağlılığı, olaylar ve sosyal ilişkiler karşısındaki tepkileri, jest ve mimikleri, rahat ve geniş yaşam tarzı ve olaylara yaklaşımıyla Saga, gerçek hayatta tanışma hatta karşılaşma imkanınızın asla olamayacağı ama ekranda izlerken hiçbir hareketini kaçırmamak için gözünüzü bile kırpmadan izleyeceğiniz yapıda bir insandır. Aslında Saga’yı anlatmaya kelimelerin yetmeyeceğini düşünüyorum. Böyle bir ilginç karakterin olduğu bir dizi her gün izleseniz bile sıkılmazsınız eminim. Danimarkalı Viking abimiz Martin‘in ise geçmişi ve yaşadıkları pek iyi gibi görünmemektedir. Ayrıca tepeden tırnağa kadar Saga’nın tam zıttı bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu iki insanın ortak çalışması da dizinin performansını oldukça yukarıya taşıdığı yadsınamaz bir gerçek. Ben lafı daha fazla uzatmak istemiyorum. Harika bir kurguya ve muhteşem müziklere sahip bu yabancı diziyi mutlaka izlemeniz gerektiğini düşünüyorum. Keyifli seyirler dilerim.

Bron/Broen Oyuncuları

Sofia Helin (Saga Norén) - Bron/Broen
Sofia Helin
Saga Norén
Kim Bodnia (Martin Rohde) - Bron/Broen
Kim Bodnia
Martin Rohde
Thure Lindhardt (Henrik Sabroe)
Thure Lindhardt
Henrik Sabroe
Sarah Boberg (Lillian Larsen)
Sarah Boberg
Lillian Larsen
Rafael Pettersson (John Lundqvist)
Rafael Pettersson
John Lundqvist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir