Boardwalk Empire

Boardwalk Empire Konusu ve İnceleme

Bu diziye giriş yapmadan önce, 1930’lu yıllarda dünyayı kasıp kavuran “büyük buhran” adı verilen ekonomik çöküşten bahsetmem gerektiğini düşünüyorum. Dünya genelinde 1929 da başlayan ve 30’lu yıllar boyunca devam eden büyük bir ekonomik çöküş olmuştur. Tabi bu çöküş en çok Amerikayı etkilemiş neredeyse 50 milyon insan işsiz kalmıştır. Abd borsası iflas etmiş ve üretim yaklaşık %40 oranında düşmüştür. Bunun yanında Amerika’da 1920’den başlayıp 13 yıl boyunca süren bir içki yasağı da mevcuttu. “İçki Yasağı Yasası” yüzünden ülkede içki üretimi ve dağıtımı yasaktı. Boardwalk Empire bu temalı bir dizi ve şimdi detaylara geçelim.

Yayımlanma Tarihi: 2010-2014

IMDb Puanı: 8,6

Dizisel.com Puanı: 8,7

Sezon Sayısı: 5 sezon

Bölüm Sayısı: 44 bölümden oluşmaktadır.

Tür: Dram, Suç, Tarih

SonuçKesinlikle İzlenmeli

Boardwalk Empire Konusu

Amerika’nın Atlantic City şehrinde geçen dizide, o dönemim tüm olayları tüm gerçekliğiyle yansıtılmaktadır.  Malum “içki yasası yasağının” yürürlüğe girmesiyle beraber halk ve özellikle de bazı siyasetçiler bu durumdan pek memnun olmamışlardır. Bu yasağa karşı çıkanların başında ise, dizinin ana karakteri, esas oğlanı olan Enoch “Nucky” Thompson gelmektedir. Thompson bu yasağa pek aldırış etmeden yasa dışı içki imalatı ve dağıtımı yapmaya devam ediyor. Daha bir çok mafyatik işler içinde olan Thompson neredeyse Atlantik City’nin tamamına hakim oluyor.

Ünlülerin, gangsterlerin, siyasetçilerin, kumarbazların mekanı ve gözde şehri olan Atlantic City’i  o zamanki dünyanın kirli ama bir o kadar da rahat şehri olarak göstermemiz yanlış olmaz. Siyasetçiler, gangsterler ve mafyanın hakim olduğu şehirde geçen bu tarih kokan diziyi herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Bir çok dizi gibi bu dizide de ilk birkaç bölüm sıkılabilirsiniz. Ama daha sonra dizi oldukça güzel bir hal alıyor. İsterseniz bir önceki yabancı dizi önerimiz olan Orange is the new black dizisine de bakabilirsiniz. Keyifli seyirler dilerim.

Dizi Oyuncu Kadrosu

Steve Buscemi (Nucky Thompson) - Boardwalk Empire
Steve Buscemi
Nucky Thompson
Kelly Macdonald (Margaret Thompson) - Boardwalk Empire konusu
Kelly Macdonald
Margaret Thompson
Stephen Graham (Al Capone) -Boardwalk Empire oyuncular
Stephen Graham
Al Capone
Gretchen Mol (Gillian Darmody)
Gretchen Mol
Gillian Darmody
Vincent Piazza (Lucky Luciano)
Vincent Piazza
Lucky Luciano

 

3 Replies to “Boardwalk Empire Konusu ve İnceleme”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir