ABD’de En Çok Satan Albümler (2022’nin İlk Yarısı): BTS, Stray Kids ve Daha Fazlası

2 dk okuma süresi

2022’nin ilk yarısında ABD’de en çok satan 10 albümden altısı BTS, Stray Kids, SEVENTEEN dahil olmak üzere K-pop sanatçıları tarafından yayınlandı. Bu K-pop albümlerinin kaç kopya sattığını ve bunlardan birinin en yüksek 1 numaralı albüm satışını yapıp yapmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

ABD'de En Çok Satan Albümler (2022'nin İlk Yarısı)

BTS “Proof”, Stray Kids’in “ODDINARY” İlk 2 Sırada Yer Aldı

Luminate (eski adıyla Nielsen Music), 16 Temmuz’da büyüme, kayıp ve son altı aydaki en başarılı şarkı ve albümleri sunan yıllık yıl ortası raporunu yayınladı.

Rapor, Ocak-Haziran ayları arasında ABD’de en çok satan 10 albümü içeriyor ve bunlardan altısı K-pop grupları tarafından yayınlandı. Satışlar, Güney Koreli sanatçıların hayranlarının yeni albümlerinin kopyalarını satın alma çabalarını gösteren, ülkede satılan fiziksel birimlerdir.

İlk sırada yer alan BTS, yedilinin ne kadar popüler olduğunu bilenler için sürpriz olmamalı. BTS’in “Proof”u, yayınlandığı günden (10 Haziran) raporun kesildiği 30 Haziran’a kadar 328.000 kopya sattı.

BTS - Proof

Bu rakam, erkek grubunu listedeki diğer sanatçılardan uzaklaştırıyor. Yonhap News’e göre, aslında BTS’in “Proof” albümünün ABD satışları, ilk 10 albümün toplam satışlarının %32.8’ini oluşturuyor.

İkinci sırada ise Amerika Birleşik Devletleri’nde 171.000 adet satan Stray Kids’in “ODDINARY” albümü yer alıyor. Mini albüm yayınlandığında, doğrudan Billboard 200’de 1 numaraya yükseldi ve onları BTS ve SuperM’in ayak izlerini takip ederek listenin zirvesine ulaşan tek üçüncü Güney Koreli müzik sanatçısı yaptı.

stray kids oddinary

“ODDINARY”nin ABD albüm satışları, ilk 10 albümün toplam satışlarının %17.1’ini oluşturuyor ve Stray Kids’in ülkedeki muazzam popülaritesini kanıtlıyor.

ABD’de En Çok Satan Albümler (2022’nin İlk Yarısı): TXT, SEVENTEEN, NCT 127 & ENHYPEN

Stray Kids’den sonra listeye giren bir sonraki K-pop albümü, TXT’nin “minisode 2: Thursday’s Child” albümü! EP, 9 Mayıs’ta yayınlanmasından bu yana 150.000 kopya sattı. minisode 2: Thursday’s Child”, 2022’de piyasaya sürülen ve 4 numaraya indikten sonra Billboard 200’de dokuz hafta geçiren ilk K-pop albümü oldu.

txt-minisode 2

Ek olarak, mini albüm TXT’yi tarihte birden fazla albümün listelerinde yer alan ve BTS’den sonra Billboard 200’de art arda dokuz hafta geçiren ikinci K-pop grubu yaptı.

Daha sonra, SEVENTEEN’in “Face the Sun” albümü 74.000 CD satarak 2022’nin ilk yarısında ABD’de en çok satan sekizinci albüm oldu. “Face the Sun” da bu haftanın Billboard 200 listesine 187 numaradan girerek grubun ilk albümü oldu.

seventeen face the sun

Ayrıca okuyun: SEVENTEEN ‘SECTOR 17’ Yeniden Paketlenmiş Albümlerin 1. Gün ve 1. Hafta Satış Rekorlarını Kırdı

SEVENTEEN’den sonra, 66.000 adet satılan NCT 127‘nin 9. sıradaki “Sticker”ı geliyor. “Sticker”ın 2021’de yayınlanan listedeki tek K-pop albümü olduğunu belirtmekte fayda var. Yayınlanmasının üzerinden dokuz ay geçmesine rağmen stüdyo albümü ABD’de bu sıralamada yer alacak kadar iyi satmaya devam etti.

NCT 127

ENHYPEN’in 57.000 kopya satan “DIMENSION: ANSWER“ı ilk 10’da yer aldı. Etkileyici bir şekilde, “DIMENSION: ANSWER”, grubun ilk stüdyo albümü “DIMENSION: ANSWER”ın yalnızca yeniden paketlenmiş versiyonudur. Yine de, ABD’de tam uzunluktaki versiyondan daha ünlü hale gelmiş gibi görünüyor.

ENHYPEN

Ayrıca, “DIMENSION: ANSWER”, ENHYPEN’in Billboard 200’de art arda üç hafta süren ilk albümü oldu.

Listedeki tüm sanatçıları tebrik ederiz!

Daha fazla K-Pop haberi ve güncellemesi için Dizisel’i ziyaret etmeyi unutmayın.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x
1 2 3
Bildirimler kapat
Notibell
Temmuz 2022 K-pop Geri Dönüşleri ve İlk Çıkışları
Notibell
K-Pop’ın En Ünlü 10 Kız Grubu Görseli — BLACKPINK Jisoo, TWICE Tzuyu ve Daha Fazlası!
Notibell
2022 K-pop Grup Konserleri, Hayran Buluşması Listesi: BTS, Red Velvet, ITZY, TREASURE